• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mesić: Srbija treba da se "dekosovizuje"

Mesić tvrdi da Hrvatska kada uđe u EU neće praviti smetnje Srbiji pri njenoj kandidaturi. On smatra da Srbija treba da se "dekosovizuje". Iako su obećali, Hrvati odbijaju da Srbiji usutpe prevode propisa i zakona EU.

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić izjavio je da će Hrvatska, kada uđe u Evropsku uniju, podržati ulazak Srbije u EU i ni na koji način neće blokirati evropski put bilo koje zemlje regiona jer veruje da je to i njen strateški interes.

Mesić je u intervjuu za "Blic" rekao da to podrazumeva da svaka zemlja kandidat prethodno ispuni zadate kriterijume i usvoji evropske standarde.

U osvrtu na odnose Srbije i Hrvatske na isteku svog mandata Mesić ističe da oni nisu tako dobri kako bi mogli i trebalo da budu, ne samo u interesu dve zemlje, ne samo u interesu Srba u Hrvatskoj nego i u interesu čitavog regiona.

"Do određenog zastoja u uzlaznoj liniji čiji početak se poklapa s početkom mog predsedničkoga mandata došlo je nakon što je Hrvatska priznala nezavisnost Kosova. Mi smo jedna od 63 zemlje koje su to do sada učinile. Ne vidim nikakvoga smisla da se to zamera samo nama i da odnosi Zagreb - Beograd postanu taoci jednog poteza koji nije ništa drugo nego priznavanje novog realiteta u Jugoistočnoj Evropi", rekao je Mesić.

On je potvrdio da i dalje veruje da Srbija treba da se "dekosovizuje", objasnivši pod pojmom "dekosovizacije" ne misli ništa loše za Srbiju.

"Želim naprosto reći kako bi i za Srbiju i za region bilo dobro kada pitanje Kosova ne bi bilo alfa i omega politike Srbije, odnosno kada ta politika ne bi bila na najboljem putu da postane zarobljenik kosovskoga pitanja.

"Rekao sam mnogo puta do sada da niko niti može, niti treba da tera Srbiju da prizna nezavisno Kosovo. To je stvar službenog Beograda. Ali, rekao sam i to da će se s vremenom, hteo to neko ili ne, nametnuti potreba da se uspostavi komunikacija između Srbije i Kosova, i zbog Srba koji žive na Kosovu", rekao je Mesić "Blicu".

Obećali poklon pa se "popišmanili"

Hrvati, iako su ranije obećali, odbili da Srbiji ustupe prevod 250.000 strana propisa i zakona EU, piše "Press". Zato naša država mora da plati dodatna četiri miliona evra za prevod i korekturu.

Prevod evropskih propisa i zakona koje je neophodno usvojiti pre ulaska u EU koštaće građane Srbije čak deset miliona evra, što je skoro milijardu dinara.

Naime, Hrvatska je u poslednji čas odbila da nam ustupi 250.000 strana prevedenih dokumenata, zbog čega će Srbija potrošiti dodatna četiri miliona na prevođenje evropskih akata.

"Hrvatska je odbila da dostavi Srbiji preveden set dokumenata čime je našoj administraciji znatno otežala posao i navela nas na trošak od dodatna četiri miliona evra za prevođenje 250.000 stranica evropskih propisa!

Oni su početkom godine obećali da će nam, kao znak dobrosusedskih odnosa, ustupiti prevode, ali onda su se predomislili", objašnjava anonimni sagovornik "Pressa" iz Vlade Srbije, koji napominje da se ovaj gest Hrvatske ne može tumačiti nikako drugačije nego kao "čista zloba".

Prema njegovim rečima, prevođenje obimnih propisa EU na srpski već je krenulo, a naša država će svoj prevod ustupiti Bosni i Hercegovini, kako bi demonstrirala iskrenu regionalnu saradnju.

On kaže da se netaktičan gest Hrvatske pročuo po EU i da je njihovim zvaničnicima zbog ovoga zamereno sa više mesta.

Direktorka Vladine kancelarije za evropske integracije Milica Delević kaže da bi ustupanje prevoda bio "dobrosusedski gest" Hrvatske.

Ona kaže da se prevod propisa EU pokazao kao "najveći prevodilački poduhvat" većine novih država članica.

"Davanje tih prevoda na korišćenje bio bi dobrosusedski gest Hrvatske prema svim državama koje bi mogle da ih koriste... Mi smo, pak, spremni da sve što bude rezultat ovog procesa podelimo sa Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom", kaže Delevićka.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image