• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PTIČJI GRIP HARA EVROPOM: Zabeleženi prvi slučajevi i u Hrvatskoj, sve više zaraženih domaćih i divljih ptica

Autor Tamara Jovanović

U mnogim zemljama u Evropi već su se pojavili slučajevi zaraze virusom influence podtipa H5N1 kod domaćih i divljih ptica.

Hrvatski veterinarski institut je nakon dojave o uočenom povećanom uginuću divljih ptica primio sedam leševa crvenokljunih labudova s područja Parka prirode Lonjsko polje na području Sisačko-moslavačke županije, a tokom jučerašnjeg dana u svih sedam leševa labudova utvrđen je pozitivan rezultat na virus influence ptica, podtipa H5N1.

Sprovode se dodatne metode dijagnostike kojima će se utvrditi da li se radi o visoko ili nisko patogenoj influenci ptica, objavljeno je na stranicama Ministarstva poljoprivrede Hrvatske, pišu tamnošnji mediji.

Možda će vas zanimati

Tokom ove godine mnoge evropske zemlje u populaciji i divljih ptica i domaće peradi već su utvrdile prisustvo uzročnika visoko patogene influence ptica podtipa H5N1.

S obzirom na navedeno na području Hrvatske su već na snazi mere sprečavanja pojave i širenja influence ptica propisane Naredbom o merama za sprečavanje pojave i širenja influence ptica na području Hrvatske koje uključuju obavezno držanje peradi i pernate divljači u uzgoju u ograđenim prostorima tako da je onemogućen svaki kontakt s divljim pticama.

Ovom naredbom je propisano i obavezno držanje domaćih pataka i gusaka odvojeno od ostalih vrsta peradi s obzirom na to da patke i guske najčešće ne pokazuju kliničke znakove bolesti, a često prenose virus influence ptica.

Preporuke za osiguravanje i održavanje higijenskih uslova i biosigurnosnih mera u svim objektima za uzgoj i držanje peradi, pernate divljači i ptica u zatočeništvu su sledeće: korišćenje zaštitne obuće i odeće, dezinfekcija ruku i obuće pri ulasku u objekt, čišćenje, pranje i dezinfekcija obuće pri izlazu iz objekta, zabranjen izlazak iz objekta u istoj zaštitnoj odeći i obući, zabrana ulaska u objekt neovlašćenim osobama, dezinfekcija objekata i opreme u skladu s tehnološkim zahtevima, korišćenjem odobrenog dezinficijensa u propisanoj koncentraciji, kao i držanje hrane za životinje i podloge u objektima zaštićenim od divljih ptica i glodara.

(MONDO/Slobodna Dalmacija)

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Alimpije

E jbt sad cu morati i kokoske da vodim na vakcinaciju.

special image