• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mesić se svađa sa Srbijom na kraju mandata

Odnosi predsednika Srbije i Hrvatske Borisa Tadića i Stjepana Mesića ponovo su na kritičnoj tački - ovog puta zbog odluke Mesića da pomiluje ratnog zločinca Sinišu Rimca i poseti Prištinu.

Ipak, čini se da je hrvatski predsednik odlučio da zategnute odnose dve zemlje ne učini još gorim, pa je danas došao Prištinu, umesto juče, na Božić.

Tadić je ocenio da je potez odlazećeg predsednika Hrvatske da pomiluje ratnog zločinca Sinišu Rimca antievropski i anticivilizacijski gest koji se ničim ne može pravdati.

"Kada odlazeći predsednik Hrvatske pomiluje zlikovca koji je ubijao srpsku decu samo zato što su druge nacionalnosti, onda je to čin za svaku osudu i duboko antievropska i anticivilizacijska odluka s onu stranu razuma", rekao je predsednik Srbije.

Tadić smatra da je odluka Mesića za svaku osudu i žaljenje i ukazuje da je "ta odluka još jedna u nizu, u koje spada i današnja poseta Prištini, kojima Mesić na veoma efikasan način kvari odnose sa Srbijom ostavljajući ozbiljan i nepotreban teret svom nasledniku".

Mesić stigao je pre podne u Prištinu, gde se sastao sa najvišim predstavnicima privremenih kosovskih institucija.

Mesićeva poseta Kosovu i Metohiji prvobitno je bila najavljena za sam pravoslavni Božić, ali je, posle žestokih reagovanja iz Beograda, pomerena za jedan dan.



Mesić je pozvao u Prištini sve države da priznaju nezavisnost Kosova jer će to doprineti regionalnoj i evropskoj saradnji.

Mesić je, posle sastanka sa kosovskim predsednikom Fatmirom Sejdiuom, dodao da će Hrvatska pomoći Kosovu u ostvarivanju evropskih težnji.

"Hrvatska je spremna da svojim iskustvom i znanjem pomogne Kosovu na putu evropskih integracija, koje su sada značajna budućnost (Kosova)", rekao je hrvatski predsednik.

Kosovo je, kao autonomija, bilo konstitutivni element jugoslovenske federacije, koje više nema, a "bilo je u određenoj vezi i sa Republikom Srbijom", izjavio je Mesić i ocenio da je pitanje kosovskog statusa moglo da se reši samo pregovorima, ali su oni propali, pa je Kosovo proglasilo samostalnost.

Pošto pregovori nisu uspeli, Kosovo je, prema rečima Mesića, "iskoristilo svoju mogućnost koju je pružao Ustav Jugoslavije iz 1974.godine i proglasilo samostalnost".

Prema njegovim rečima, nezavisnost Kosova je nova realnost u regionu.



Govoreći pred poslanicima Skupštine Kosova, Mesić je rekao da je njegova poseta različito tumačena, ali da je u Prištinu došao kao prijatelj Albanaca, Srba i drugih i da njegova poseta nije uperena ni protiv koga.

Pozvao je Srbiju da ne ometa integraciju kosovskih Srba i da prizna novu realnost na Kosovu.

"Jugoslovenska federacija je uništena i javno se zna čijom krivicom. Točak istorije se ne može vratiti nazad, niti se Kosovo može vratiti Srbiji", rekao je on.

"Arkitektura ovog regiona je završena i ceo region treba da se integriše u EU. Sada je samo pitanje brzine kada će se određene zemlje pridružiti EU", rekao je Mesić.



Mesić je ocenio da Srbija, podnošenjem protivtužbe protiv Hrvatske, želi da "izbalansira i relativizuje" hrvatsku tužbu, ali da je to sada pitanje za Međunarodni sud pravde u Hagu.

"Mi priznajemo, i na stani Hrvatske bilo je ratnih zločina, zato smo i tražili da međunarodni sud bude uspostavljen, kako bi krivica bila individualizovana, a za zločine odgovarali oni koji su ih počinili i onih koji su ih naredili", rekao je Mesić.

Prema njegovim rečima, Hrvatska je podnela tužbu protiv Srbije za genocid "u vreme kada su ratne rane bile još evidentnte".

"Kao što je poznato, nije Hrvatska slala tenkove na Beograd, već su ovenčani cvećem oni kretali iz Beograda i Novog Sada, razarali su Vukovar i druge hrvatske gradove, ubijali su naše ljude", rekao je Mesić.

Hrvatska vojska, dodao je on, nije razorila ni jednu kuću u Srbiji, nije ubila ni jednog civila u Srbiji, niti je prelazila hrvatsku granicu.

Zbog svega što je učinjeno, zbog počinjenih ratnih zločina, mi smo morali da intervenišemo pred Međunarodnim sudom oravde, objasnio je Mesić.

Hrvatski predsednik je ocenio da su Kosovo i Hrvatska negovali dobre odnose i u vreme bivše SFRJ, dok je govoreći o ratu u Hrvatskoj rekao da narod te zemlje nikada neće zaboraviti doprinos građana Kosova.



Kosovski predsednik je odlikovao Mesića "Zlatnom medaljom nezavisnosti" za doprinos koji su Hrvatska i hrvatski predsednik dali za "slobodu i nezavisnost Kosova".

Sejdiu je izjavio da je Hrvatska posebno značajna za Kosovo i izrazio želju za nastavak saradnje, koja predstavlja primer i za druge države.

"Kosovo ima podršku i drugih zemalja i dobru saradnju sa susedima, sa izuzetkom Srbije. Za nas je značajno da dajemo najbolje signale za saradnju u interesu dvaju naroda i država, ali i onoga što mi nazivamo vizijom i stremljenjima učlanjenja u EU i NATO", rekao je predsednik Kosova.

Hrvatski predsednik se sastao i sa predsednikom Skupštine Kosova Jakupom Krasnićijem, premijerom Hašimom Tačijem i govorio na svećanoj sednici Skupštine Kosova.

Posle toga na svečanoj sednici Skupštine opštine Priština Mesiću je uručena diploma počasnog građanina glavnog grada Kosova i zlatna bista Boginje na tronu, koja je simbol Prištine.

Mesić, koji predvodi grupu hrvatskih biznismena, u Privrednoj komori Kosova će se susresti sa predsednikom Komore i kosovskim preduzetnicima.

Predviđeno je da Mesić poseti i pripadnike hrvatskih oružanih snaga koji deluju u sastavu Kfora, kao i hrvatsku manjinu u Janjevu, mestu južno od Prištine, u kome je ostalo da živi nekoliko stotina Hrvata, u odnosu na nekoliko hiljada pre 1999. godine.

Hrvatska je priznala Kosovo 19. marta 2008. godine, a diplomatske odnose sa Prištinom uspostavila je u junu iste godine.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocenio je da je Mesićeva poseta Prištini "dodvoravanje ekstremnim krugovima u Zagrebu".

"Mesićeva poseta Kosovu i prethodno smanjenje kazne čoveku koji je osuđen za likvidaciju srpskih civila devedesetih godina u Hrvatskoj je ništa drugo nego njegovo dodvoravanje ekstremnim krugovima u Zagrebu", rekao je Ivanović za Radio Kontakt Plus iz Kosovske Mitrovice.

"Poseta hrvatskog predsedika Kosovu i njegova želja da u poslednjim danima mandata uspostavlja bolje odnose sa predstavnicima kosovske vlasti, koje Srbija ne priznaje, sigurno neće pomoći u stvaranju boljih odnosa između Srbije i Hrvatske", rekao je Ivanović.

On je takođe rekao da ovaj potez, kao i neki drugi veoma kontraverzni koje je Mesić povukao pred kraj mandata, ne pomažu predsedniku Hrvatske.

"Ja ne vidim da se ovakvi potezi mogu drugačije protumačiti osim kao pokušaj da se na kraju svog mandata dodvori ekstremnim krugovima u Hrvatskoj", ocenio je Ivanović.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image