U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku kasno sinoć je završena sednica posvećena situaciji na Kosovu i Metohiji, na kojoj je razmotren izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki-muna.

Predsednik Boris Tadić, koji je na sednici zastupao stavove Srbije, ocenio je da bi 2010. mogla biti godina u kojoj će za Kosovo i Metohiju biti pronađeno rešenje u skladu sa međunarodnim pravom i u pravcu doprinosa ostvarenju zajedničkih prioriteta, kao što je članstvo u EU.

Međutim, predsednik Srbije se, kao što je i najavio, osvrnuo i na nedavnu izjavu odlazećeg hrvatskog predsednika Stjepana Mesića da bi u slučaju raspisivanja referenduma o odvajanju Repblike Srpske od BiH upotrebio vojsku u bosanskoj Posavini.

"Nema opravdanja za upotrebu sile u BiH, niti u bilo kojoj drugoj zemlji u regionu. Mi kategorički osuđujemo takve provokacije i očekujemo od svih odgovornih država da to isto učine", rekao je Tadić na sednici Saveta bezbednosti posle glavne rasprave o Kosovu.

Tadić je naglasio da Srbija ostaje u potpunosti privržena saradnji sa Hrvatskom i svim članicama UN u rešavanju svih spornih bilateralnih i regionalnih pitanja.

"Kao odgovorna članica međunarodne zajednice, Srbija će nastaviti da u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH i snažno će se protiviti svim pokušajima podele te ili bilo koje druge države članice UN", naglasio je Tadić.

Srpski predsednik naglasio je da će Beograd nastaviti da ohrabruje predstavnike sva tri konstitutivna naroda u BiH da sprovode neophodne reforme, kako bi se ubrzao put BiH ka Evropskoj uniji.

"Jasno smo stavili do znanja da ćemo podržati dogovor koji je prihvatljiv za sve strane, podvlačeći važnost pragmatičnog pristupa i kompromisa", rekao je Tadić i dodao da je proces pomirenja imperativ za sve.

U tom kontekstu, dodao je da će Srbija u skupštini usvojiti rezoluciju o Srebrenici, koja predstavlja doprinos miru i stabilnosti u regionu.

Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, u odgovoru na kritike koje je na njegov račun upitio predsednik Srbije Boris Tadić, poručio je da ne razume takvu reakciju, jer se ne "petlja u odnose u BiH, niti u odnose u Srbiji", javlja Radio Slobodna Evropa.

"Moja je izjava bila u kondicionalu i zato je potrebno poznavati malo gramatike", rekao je Mesić.

"Rekao sam da bi trebalo preseći koridor, kada bi neko otcepio delove BiH. To je moje mišljenje", dodao je Mesić i napomenuo da uopšte nije bitno "ko će ga preseći, hoće li to biti NATO ili neko drugi".

Premijer Republike Srpske (RS) ne bi smeo da se shvati neozbiljno, dodao je Mesić i objasnio da je to razlog što je njegova poruka bila dramatična.

"Međunarodna je zajednica mirovala i ćutala kada je Milošević razbijao BiH, kada je razbijao Hrvatsku, kada je stvarao etnički čistu Srbiju, što je odnelo više od 100 hiljada života" na ovom prostoru, rekao je Mesić.

"Danas postoje opet neke snage koje bi htele menjati arhitekturu ovih prostora", ukazao je Mesić i upozorio "međunarodnu zajednicu da ovo nije ni malo naivno".



Novoizabrani predsednik Hrvatske Ivo Josipović ocenio je da je izjava Tadića pred SB UN o Mesiću bila namenjena domaćoj, a ne međunarodnoj javnosti.

"Očigledno je jedan usputni razlog, kojeg ne želim komentarisati, izazvao reakciju predsednika Tadića na Savetu bezbednosti UN. Taj potez, koji me ne iznenađuje, Tadić je iskoristio više radi domaće, nego međunarodne javnosti", rekao je Josipović u Sinju.

Kako prenosi Jutarnji.hr, Josipović smatra da Mesićeva izjava nije bila nikakav poziv na rat, jer "do rata nije nikome", već više metafora, "želja da se kaže kako treba očuvati jedinstvo BiH".

Josipović je ocenio da je "svakom dobronamernom" jasno da Hrvatska vodi vrlo konstruktivnu i mirnodopsku politiku.

"Politika Hrvatske je mirotvorna. Najveći hrvatski interes je smirivanje situacije u regionu i okretanje međusobnoj saradnji", rekao je Josipović.

On je ocenio da je BiH u ozbiljnim problemima, jer se otvara pitanje revizije Dejtonskog sporazuma, koji je iscrpeo svoje mogućnosti.

"Za Hrvatsku je strateški važno da BiH bude stabilna zemlja, ali i da hrvatski narod u BiH ostvari jednakopravnost sa druga dva konstitutivna naroda", rekao je Josipović.

To je najvažniji cilj hrvatske politike u odnosu na BiH, naglasio je novoizabrani predsednik Hrvatske.

Naveo je da će njegova zemlja kao supotpisnica Dejtonskog sporazuma "imati određenu ulogu u profilisanju stanovišta kako bi BiH trebalo da izgleda, ali do mere koja ne predstavlja zadiranje u unutrašnje poslove suverene i prijateljske BiH".

(agencije/MONDO)