Soković i Šekularac pušteni su sinoć, pola sata iza ponoći, nakon što je državno tužilaštvo ocenilo da protiv njih u Crnoj Gori nema osnova za pokretanje krivičnog postupka, a Srbija odbila da dostavi dokaze protiv njih.

Istražni sudija Višeg suda u Podgorici Miroslav Bašović ukinuo im je pritvor, u kojem su bili od nedjelje, 7. februara, nakon što ga je specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Đorđina-Nina Ivanović obavestila da ne postoji zakonski osnov da se protiv njih dvojice pokrene krivični postupak u Crnoj Gori.

Borivoje Đukanović, advokat Sokovića i Šekularca, pojasnio je da je specijalni tužilac bio dužan da u roku od 48 časova od hapšenja njegovih branjenika podnese zahtev Višem sudu u Podgorici za sprovođenje istrage i da s obzirom na to da to nije učinjeno, doneto je rešenje o obustavljanju postupka i ukidanju pritvora, prenose podgoričke "Vijesti".

Iz crnogorskog Tužilaštva je saopšteno da je srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal odložilo pružanje pravne pomoći po zamolnici crnogorskog Odeljenja za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina.

Zamolnica je u ponedjeljak, 8. februara, upućena preko Nacionalnog centralnog biroa Interpola i crnogorskog Ministarstva pravde, u predmetu protiv Sokovića i Šekularca, radi eventualnog pokretanja krivičnog postupka pred pravosudnim organima Crne Gore.

Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je danas da je iznenađena odlukom Državnog
tužilaštva Crne Gore da ne prihvati molbu srpskog Tužilaštva za odlaganje dostavljanja podataka i dokaza u slučaju Gorana Sokovića i Dejana Šekularca.

Ministarka Malović rekla je agenciji Beta da je Ministartvo pravde Srbije juče crnogorskom ministarstvu poslalo molbu za izručenje Sokovića i Šekularaca i da su nadležni u Crnoj Gori u obavezi da po toj molbi postupe.

Ona je kazala da je molba za izručenje podneta radi predaje Sokovića i Šekularca Višem sudu u Beogradu u cilju dovršenja krivičnog postupka.

Malović je precizirala da su oni pred pravosudnim organima Srbije osumnjičeni za udruživanje radi vršenja krivičnih dela i neovlašćene proizvodnje i preprodaje droge.

U intervjuu koji je samo koji sat pre puštanja na slobodu Sokovića i Šekularca emitovan na B92, premijer Crne Gore Milo Đukanović negirao je da se njegov brat Aco Đukanović, poznaje sa odbeglim Darkom Šarićem, koji je obeležen kao vođa kriminalne grupe osumnjičene za šverc kokaina iz Južne Amerike.

"To je špekulacija, zna se i odakle je ona lansirana i s kojom namerom", rekao je Đukanović i istakao da se "oni (Darko i Aco) nikada u životu nisu ni sreli".

Upitan da li bi suđenje koje je ovih dana počelo u Zagrebu optuženima za ubistvo vlasnika zagrebačkog "Nacionala" Ive Pukanića moglo da ima posledice za Crnu Goru, Đukanović je odgovorio: "Nimalo".

Crnogorski premijer je kazao da ne bi rekao da se Crna Gora u međunarodnoj zajednici prepoznaje po mafiji I kriminalu već po drugim kvlaitetima - evropskim I NATO integracijama.

Podsetivši na to da je njegovo ime bilo predmet opsežne istrage koja je vođena u Italiji vezano za nelegalni transport cigareta, Đukanović je rekao da je, nakon njegovog svedočenja, italijansko tužilaštvo odustalo, iako se, tvrdi, on nije pozvao na imunitet.

Izjave Ratka Kneževića, njegovog kuma I bivšeg prijatelja, koji ga optužuje da stoji iza duvanskog kartela, Đukanović je nazvano konstrukcijama I insinuacijama radi pridobijanja javnosti .
On je objasnio i da ne postoje nikakve prepreke da Šarić dobije državljanstvo Crne Gore.

Šekularac, nekadašnji pripadnik crnogorske policije, uhapšen je u petak, 5. februara, nekoliko časova pošto se njegov saradnik Soković predao policiji, najverovatnije posle unapred postignutog dogovora sa tužilaštvom i policijom.

Međunarodne poternice za Šarićem i Sokovićem raspisane su po nalogu istražnog sudije Posebnog odjeljenja u Beogradu, posle opsežne istrage protiv kriminalne grupe osumnjičene da su deo lanca krijumčarenja kokaina iz Urugvaja.

Akcija nazvana "Balkanski ratnik" na kojoj je sarađivala i američka Služba za borbu protiv narkotika DEA, pokrenuta je u oktobru prošle godine nakon što su zaplenjene dve tone visokokvalitetne droge.

(agencije/MONDO)