• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ganić uhapšen u Londonu, Srbija traži izručenje

Britanska policija potvrdila da je ratni član Predsedništva BiH uhapšen na osnovu srpske poternice. Beograd će ujutro uputiti zahtev za ekstradiciju. Ganić (63) na poternici zbog napada na kolonu JNA u Sarajevu 1992, zbog "zavere za ubistvo ... i kršenja Ženevske konvencije, prevashodno zbog ubistva ranjenih vojnika".

Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je Tanjugu da je bivši član Predsedništva Bosne i Hercegovine Ejup Ganić večeras uhapšen na londonskom aerodromu Hitrou na osnovu poternice koju je za njim izdao beogradski Interpol.

"Ministartvo pravde će nadležnim organima Velike Britanije ujutru uputiti molbu za ekstradicju Ganića Srbiji", najavila je ministarka pravde.

Ona je precizirala da je londonski Interpol o Ganićevom hapšenju obavestio Interpol Srbije.

Britanska policija je potvrdila da je danas na međunarodnom aerodromu "Hitrou" u Londonu uhapšen Ejup Ganić, na osnovu zahteva srpskih vlasti.

Ganić (63) je zadržan na aerodromu na osnovu zahteva za izručenje zbog "zavere za ubistvo sa drugim navedenim licima i kršenja Ženevske konvencije, prevashodno zbog ubistva ranjenih vojnika", navodi se u saopštenju policije, preneo je Rojters.

Britanski ambasador u Sarajevu Majkl Tejtam kratko je prokomentarisao vest o hapšenju: "Želim da naglasim da ovaj korak na bilo koji način ne predstavlja diplomatsku ili političku izjavu britanske vlade, niti bilo koji stav vlade u vezi sa prošlošću. Ovaj korak je ispunjavanje pravnih obaveza vlasti u Ujedinjenom Kraljevstvu u skladu sa zakonima."

Tejtam je još dodao da će se Ganić uskoro pojaviti pred Osnovnim sudom Vestministera.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ranije je saopštio da je Ganić privremeno zadržan na londonskom aerodromu danas oko 14 sati na osnovu srpske poternice, prilikom namere da napusti Veliku Britaniju.

Prema njegovim rečima, Ganiću je privremeno oduzet pasoš.

Portparol ambasade Velike Britanije u BiH Biljana Ristović rekla je agenciji Srna da će Ganić, koji je danas trebalo da napusti Britaniju, biti izveden" pred Osnovni sud gde će mu biti predočeni navodi koji mu se stavljaju na teret". Ona je istakla de će se Ganić pred Sudom izjasniti o navodima koji mu se stavljaju na teret, i da li se slaže sa izručenjem, nakon čega će Sud doneti odluku da li da odredi njegovo puštanje uz kauciju.

Član Predsedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je večeras u Sarajevu da hapšenje Ganića predstavlja "suđenje otporu agresiji koja je izvršena na BiH".

Silajdžić je, obraćajući se prisutnima na prijemu povodom obeležavanja 1. marta koji se kao dan nezavisnosti BiH proslavlja samo u delu Federacije BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom, rekao da hapšenje Ganića nije prvi pokušaj relativizovanja i izjednačavanja u ratu sukobljenih strana, ali da će se boriti protiv takvih pokušaja, prenela je Srna.

Silajdžić je napomenuo da je ekipa stručnjaka iz njegovog kabineta otišla u London kao bi pomogla Ejupu Ganiću.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić ocenio je da hapšenje Ganića ima političku pozadinu kojom se pokazuje "siledžijski odnos Srbije prema BiH". "Taman kada smo se potrudili da popravimo odnose sa Beogradom i progutamo mnoge gorke pilule na tom putu, onda Beograd načini takav potez da se odnosi vrate daleko unazad", rekao je Komšić gostujući na Federalnoj TV. On je istakao da Beograd na ovaj način pokazuje svoj odnos prema BiH, a da slučaj Ganića podseća na slučaj Ilije Jurišića. Jurišić je u Beogradu osuđen zbog napada na konvoj JNA u Tuzli maja 1992. godine kada je ubijen najmanje 51 vojnik, dok je najmanje 50 ranjeno.

Član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović istakao je da bi se slučaju hapšenja Ganića trebalo pristupiti u smislu izvršavanja pravde, ali da se i u ovom, kao i nekim ranijim slučajevima, "cela stvar, nažalost, pokušava preneti na teren politike". "Ovo hapšenje pokazuje da međunarodni sistem saradnje policijskih i pravosudnih organa u Evropi funkcioniše i da je reč o pravosudnim standardima od kojih niko ne može biti izuzet ili zaštićen", naglasio je Radmanović.

Ganić je pušten sa aerodroma u Londonu 26. februara, posle zadržavanja, uz objašnjenje da je to urađeno iz logističkih razloga.

"Srpski Biro interpola je zbog toga zatražio zvanično objašnjenje", rekao je tada Dačić.

Sarajevo je tada odbacilo navode da je Ganić zadržavan na londonskom aerodromu kao neistinite.

Sam Ganić je za Federalnu televiziju izjavio da je ta priča "orkestrirana iz Beograda", a kabinet člana Predsedništva BiH Harisa Silajdžića saopštio je juče da je u stalnom kontaktu sa Ganićem koji, kako navode, "potpuno slobodno boravi u Londonu I nesmetano obavlja svoje aktivnosti".

MUP Srbije raspisao je početkom 2009. godine, po nalogu istražnog sudije, poternice za 19 osoba iz BiH, među kojima su ratni članovi Predsedništva BiH Ejup Ganić i Stjepan Kljuić, zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, u maju 1992. godine.

Pripadnici Armije BiH i Specijalne jedinice MUP-a BiH napali su 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici kolonu Jugoslovenske narodne armije koja se povlačila iz Sarajeva prema kasarni u Lukavici. Prema podacima Centra javne bezbednosti Istočnog Sarajeva, u napadima 2. i 3. maja ubijena su 42, a ranjena 73 pripadnika JNA, dok ih je 215 zarobljeno.



(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image