• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH obezbedila 200.000 funti za Ganića

Bosna i Hercegovina je obezbedila 200.000 funti za kauciju za puštanje na slobodu člana ratnog Predsedništva Ejupa Ganića, koji je pritvoren u Londonu po osnovu optužnice iz Srbije za ratne zločine. Srbija ima 45 dana da dostavi dokumentaciju. Malović kaže da će molba za izručenje biti prosleđena u najkraćem roku.

"Kaucija je obezbeđena i očekujemo da će Ganić uskoro biti pušten," rekao je Damir Arnaut, savetnik bošnjačkog člana Predsedništva Harisa Silajdžića.

Arnaut je otputovao za London gde će predvoditi tim pravnika koji će zastupati Ganića.

Britanski mediji su javili da Srbija ima 45 dana da pošalje Velikoj Britaniji kompletnu dokumentaciju na osnovu koje će sud u Londonu odlučivati o zahtevu za izručenje Ejupa Ganića.

Kako prenose mediji, Ganić je uhapšen po zahtevu Srbije za ekstradiciju na londonskom aerodromu odakle je trebalo da se vrati u Bosnu.

Njemu je određen pritvor i može biti pušten uz kauciju od 200.000 funti (220.500 evra).

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je da će molba Srbije za izručenje Ganića Velikoj Britaniji biti dostavljena u najkraćem mogućem roku.

"Nadležni organi Velike Britanije sinoć su zatražili dostvaljanje dodatne dokumentacije i Ministarstvo pravde ubrzano radi na pripremi sveobuhvatne molbe Velikoj Britaniji za izručenje Ejupa Ganića", izjavila je ministarka Malović.

Navodeći da su pravni sistemi Srbije i Velike Britanije različiti, kontinentalni i anglosaksonski, Malović je kazala da to proceduru podnošenja molbe za izručenje čini složenijom, "podrazumeva i podnošenje odgovarajuće sudske dokumenatacije sa pratećim dokaznim materijalom".

Malović je precizirala da kompletnu obimnu dokumentaciju i prateće dokaze mora overiti više domaćih i engleskih nadležnih organa Ambasade Velike Britanije u Beogradu.

Ministarka je podsetila da je protiv Ganića decembra 2008. pokrenuta istraga zbog osnovane sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno sporazumu o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdavao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu, vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.

Rešenjem o sprovođenju istrage, kako je navela Malović, Ganiću se stavljaju na teret tri krivična dela - ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja i upotreba nedozvoljenih sredstava borbe.

Ejup Ganić (64) rođen je kod Novog Pazara u Srbiji. Do 1982. godine bio je profesor na Univerzitetu Ilinios u Čikagu (University of Illinois). Nakon toga bio je profesor na Mašinskom fakultetu u Sarajevu.

U politiku je ušao kao član Predsedništva Stranke reformskih snaga BiH, u Predsedništvo BiH izabran je 1990. godine, a na početku rata (1992) bio je predsednik Kriznog štaba BiH.

Kao član Predsedništva BiH i potpredsednik Federacije BiH Ganić je 23. jula 1996. doputovao u prvu zvaničnu posetu SR Jugoslaviji posle rata, gde je razgovarao sa zvaničnicima SRJ i sa tadašnjim predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, na čiji poziv je i došao u Beograd.

Funkciju predsednika Fedferacije BiH obavljao je i od 28. decembra 1999. do 28. februara 2001. Nakon toga radio je kao profesor na Mašinskom fakultetu u Sarajevu, a od 2004. godine je i vlasnik prvog privatnog Fakulteta za nauku i tehnologiju u Sarajevu.

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte potvrdila je 3. juna 2004. da Tribunal u Hagu vodi istragu protiv Ejupa Ganića.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image