Na snimku radio-veze, koji je Vojni sud u Beogradu predao Tužilaštvu za ratne zločine Srbije, Ejup Ganić izdaje naređenje da se napadne i uništi vojna kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Poslednji predsednik Vojnog suda u Beogradu Đorđe Trifunović, koji je pre 13 godina završio istragu u predmetu "Dobrovoljačka ulica" rekao je da na snimku radio-veze Ganić izdaje komandu: "Naređenje za sve jedinice, sva pokretna vozila neprijatelja uništiti. Pripremiti zapaljive smese i sve paliti. Blokirati jedinicu i odmah po njima."

Snimak radio veze emitovan je i u dokumentarnom filmu o slučaju napada u Dobrovoljačkoj, "Mjesto zločina":



Trifunović je za banjalučki "Glas Srpske" rekao da je istraga protiv Ganića završena i da je poternica raspisana još 1996. godine, ali da je njegovo hapšenje prilikom posete Beogradu te godine sprečeno sa najvišeg političkog nivoa.

On je pojasnio da je audio snimak jedan od glavnih dokaza Ganićevog protivpravnog delovanja, s obzirom na to da to nije bila borbena kolona.

"Protivno svakom pravu on je naredio napad na jednu mirnu kolonu vojske koja izlazi iz centra grada. Sama činjenica da se napada kolona koja je međunarodno pravno zaštićena je protivpravna i ima obeležja krivičnog dela", naveo je Trifunović, dodajući da je general Armije BiH Jovan Divjak bio protiv napada na vojnu kolonu.

Članu ratnog Predsedništva BiH Ejupu Ganiću, koji je u ponedeljak uhapšen na aerodromu "Hitrou" u Londonu po zahtevu pravosuđa Srbije, određen je pritvor do 29. marta, a njegovo izručenje traže i Srbija i BiH.

MUP Srbije raspisao je početkom 2009. godine poternice za 19 osoba iz BiH, među kojima su ratni članovi Predsedništva BiH Ganić i Stjepan Kljujić, zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, u maju 1992. godine.

Prema pisanju sarajevskog "Dnevnog avaza", u nalogu za hapšenje Ganića navodi se da je zločin za koji ga Srbija tereti počinjen "na teritoriji Srbije u Sarajevu" i da su ubijani "ranjeni vojnici". List objavljuje fakismil naloga za Ganićevo hapšenje i dodaje da će Ganićeva odbrana pokušati da ospori taj nalog kao nezakonit i netačan.

List navodi i da bi se na redu za hapšenje, ako se pojave na teritoriji Velike Britanije, moglo naći još 17 državljana BiH, predstavnika ratne, civilne i vojne vlasti u BiH.

Prema pisanju Dnevnog avaza tu su Fikret Muslimović, Zaim Backović, Jovan Divjak, Emin Švrakić, Jusuf Pušina, Dragan Vikić, Jusuf Prazina Đapić, Nusret Šišić, Mušan Kovač, Jovan Begović, Ibrahim Hodžić, Avdo Panjeta, Jusuf Kecman, Damir Dolan, Samir Čongić, Stjepan Kljujić i Hasan Efendić.

(Beta/MONDO)