• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pahor "banuo" kod Tadića, ali ga nije ubedio

Borut Pahor sinoć "banuo" kod Borisa Tadića, a danas priznao da nije uspeo da ubedi predsednika Srbije da dođe na regionalnu konferenciju. Van Rompej još nije odlučio da li će ići. Jelko Kacin u Beogradu objašnjavao značaj fotografije na kojoj se svi balkanski lideri smeše. Tadić ocenio kao "neprilične" pokušaje da se drže lekcije Srbiji.

Predsednik Vlade Slovenije Borut Pahor potvrdio je danas na konferenciji za novinare da je u sredu uveče u Beogradu razgovarao sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem o njegovom učešću na regionalnoj konferenciji na Brdu kod Kranja i da u tome nije bio uspešan.

On je, međutim, ocenio da uspeh tog skupa ne zavisi od jednog čoveka, javlja ljubljanska agencija Morel.

Pahor je najavio da će, povodom konferencije na Brdu kod Kranja zakazane za 20.mart, u toku popodneva otputovati u Brisel, dopuštajući mogućnost da sutra poseti još neku od prestonica država regiona koje će učestvovati na tom skupu, preneo je FoNet.

Prema pisanju lista Delo, premijer Pahor je sinoć iz Portoroža nakon posete Kopru iznenada otputovao avionom u Beograd kako bi sa srpskim predsednikom razgovarao o njegovom mogućem učešću na konferenciji o zapadnom Balkanu na Brdu kod Kranja. Slovenački premijer je novinaru Dela pred odlazak izjavio da se preko noći desilo nešto zbog čega mora odmah otputovati u inostranstvo.

A predsedavajući Saveta EU Herman van Rompej još nije odlučio da li će prisustvovati sastanku visokih zvaničnika država zapadnog Balkana. On nije ništa odgovorio novinarima nakon večerašnjeg sastanka sa Pahorom, a ostaje da se vidi da li će sutra pre podne da donese odluku o tome da li će ići na skup u subotu u Sloveniji,kako je to najavio njegov prdstavnik za štampu Hesus Karmon u izjavi za Betu.

Zamoljeni da potvrde izjavu slovenačkog poslanika i izvestioca za Srbiju u Evropskom parlamentu Jelka Kacina, datu u Beogradu, da Van Rompej neće ići na Brdo kod Kranja ako na taj skup ne dolazi srpski predsednik Boris Tadić, zvaničnici u EU su uzvratili da Kacin nije ovlašćen da govori u ime funkcionera Saveta EU i tumači njihove odluke ili namere.

Evropski diplomatski krugovi su Beti preneli da se na konferenciju na Brdu kod Kranja gleda uglavnom kao na regionalni skup bez posebnog upliva na pripreme za susret na vrhu EU-zapadni Balkan, koji predsedavajući Španija, posebno uz snažnu podršku Italije, priprema za kraj maja ili juni u Sarajevu.

Jelko Kacin smatra da je u interesu Srbije, regiona i Evropske unije da predstavnici Srbije u subotu učestvuju na skupu lidera Zapadnog Balkana. Ne treba tražiti izgovore da se tom skupu ne prisustvuje, ali Srbija sama mora da odluči šta je u njenom interesu, rekao je Kacin posle razgovora sa ministrom pravde Srbije Snežanom Malović.

Skup na Brdu kod Kranja je skup najodgovornijih političara, budućih predvodnika Zapadnog Balkana, precizirao je Kacin i ocenio da je prisustvo svih zemalja regiona veoma značajno.

Prema rečima Kacina, zajednička fotografija "sa svima, sa osmehom" je najpozitivnije što je u ovom tenutku iz regiona moguće poslati u EU. Srbija će sama odlučiti, ona to ne sme razumeti kao neki oblik pritiska, ona mora uraditi ono što je u njenom interesu, rekao je Kacin.



Na pitanje da li iz njegove ranije izjave da Srbija mora da odluči da li je deo problema ili deo rešenja treba shvatiti da on smatra da je deo problema ako predsednik Srbije ne dođe na skup u Sloveniji, Kacin je za Televiziju B92 odgovorio da "Srbija govori za sebe i o sebi svojim delima ili nedelima".

Prema njegovim rečima, ako Tadić dođe na skup to daje pozitivnu poruku da je Srbiji stalo da se nađu kompromisi, da želi biti motor ubrzanog približavanja celokupnog Zapadnog Balkana, te da se na Srbiju može računati.

Kacin je istakao da niko ne traži od Srbije da prizna Kosovo i da je pitanje Evropska unija ili Kosovo iluzija koju potenciraju srpski političari. "Glavni problem Srbije je što ne zna da u kosovskoj vladi sede dva ministra koja su predstavnici srpske manjine, da su Srbi u enklavama izašli na lokalne izbore i da su dobili nove načelnike u četiri opštine, da su Srbi sa Kosova prvi otišli u posetu Tirani, da Tirana finansijski pomaže Srbe na Kosovu", rekao je Kacin.

Kacin je izrazio nadu da će Evropska unija ove godine staviti na dnevni red izveštaj o napretku Srbije, dodavši da to prošle godine nije bilo moguće jer Srbija nije ostvarila punu saradnju sa Hagom, pa samim tim nije ni uspunila uslove da počne rasprava o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridržzivanju u Evropskom parlamentu i državama članicama.

"Ako bi saradnja sa Hagom bila završena, ako bi se (Ratko) Mladić pojavio sutra u Hagu, u petak, mi bi s našim izveštajem došli u proceduru u ponedeljak, a sve institucije bi, iako je vikend, to pozdravile", istakao je Kacin. Prema Kacinu, na prvom sledećem sastanku ministara inostranih poslova 27 zemalja EU donet bi bio predlog da se odmrzne Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i da se kreće u ratifikaciju. Evropski parlament bi u prvoj polovini ove godine ratifikovao taj sporazum i time dao jasan signal da se krene dalje, a Komisija bi uzela u razmatranje aplikaciju, zaključio je Kacin.

Premijeri Slovenije i Hrvatske Borut Pahor i Jadranka Kosor odlučili su u januaru da 20. marta organizuju samit čiji je cilj ubrzanje integracije balkanskih zemalja u EU. Zvaničnici EU ranije su rekli dopisniku agencije Beta iz Brisela da bi, ako se sastanak na Brdu kod Kranja održi, tamo došao i predsedavajući Evropskog saveta Herman van Rompej.

Na skup su pozvani lideri zemalja regiona, uključujući i predsednika Srbije i kosovskog premijera Hašima Tačija.

Predsednik Tadić ponovio je, u intervjuu Tanjugu, da učešće Srbije na regionalnoj konferenciji u Sloveniji zavisi isključivo od toga da li će predstavnici kosovskih Albanaca tamo biti predstavljeni u skladu sa Rezolucijom 1244, odnosno kao Kosovo-UNMIK.


"Srbija ne prihvata, niti priznaje nezavisnost Kosova, i neće to uraditi, tako da nije potrebno da se iko trudi da je nagovara ili ucenjuje da tako nesto učini, jer je to nemoguća misija. S druge strane, Srbija želi da rešava probleme tehničkog funkcionisanja na jedan racionalan način, ali da se pritom ne dogodi da rešavanje tih problema podrazumeva i implicitno priznanje nezavinosti Kosova i Metohije", rekao je Tadić.

Stoga i učešće Srbije na regionalnoj konferenciji u Brdu kod Kranja, prema njegovim rečima, zavisi isključivo od toga da li će predstavnici kosovskih Albanaca tamo biti predstavljeni u skladu sa Rezolucijom 1244.

"Ako se ta konferencija dogodi bez prisustva Srbije, niko nema pravo nas da optužuje, jer smo mi svoj principijelni stav oko učesća jasno i glasno izneli odmah na početku i znala su se pravila pod kojima Srbija može da uzme učešće. Zato je potpuno izlišno, čak mogu da kažem i neprilično, što neki međunarodni poslenici, bilo da su u pitanju izvestioci Evropskog parlamenta, ili neki drugi, pokušavaju da drže lekcije Srbiji šta treba u tom smislu da čini", poručio je Tadić.



Kosovski zvaničnici insistiraju da učestvuju kao "predstavnici države Kosovo".

(agencije/MONDO, foto Tanjug - Pahor i Tadić u Ptuju, 5. marta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image