Jadransko more preplavile su meduze, posebno u njegovom severnom delu. Ovakve informacije poslednjih dana stižu sa raznih delova hrvatske obale i ostrva. Meduze nisu novost, one su njegovi stalni stanovnici, međutim, ove godine njihova pojava je izuzetno masovna i traje mesecima.
Najčešće vrste
U Jadranskom moru najzastupljenije su meduza ušica, morska mesečina, morska pluća i sredozemna meduza. Dodir morske mesečine može da izazove najviše neprijatnosti čoveku, a opasan je za čoveka jer se nalazi neposredno ispod površine, ne dublje od 10 metara.
Šeširouha meduza je najobičnija jadranska meduza i kupači je se ne treba plašiti, dodir njenih pipaka ne peče. Najveća, ali ne previše rasprostranjena, jadranska meduza naziva se morska pluća. Dodirivanje ove velike meduze je potpuno bezopasno, što može dovesti do blagog osipa na koži. Pojavljuje se pojedinačno.
U poslednje vreme najviše se priča o meduzi kompas, retkoj jadranskoj vrsti. Uglavnom je stanovnik Atlantskog okeana i Sredozemnog mora. Istina, ove godine je njegova pojava mnogo češća, što se može smatrati neuobičajenim. Opasno je za ljude, ne baš kao morska mesečina, ali nakon kontakta sa njenim pipcima pojavljuju se plikovi slični opekotinama. Zbog toga je potreban oprez prilikom kupanja. Prepoznaje se po žuto-braon šari na površini šešira, koja podseća na šestar.
Reakcija na koži
Jedinstvena meduza, ako se uoči na vreme, lako se može izbeći. Najgore je kada plivač naleti na masu malih, ali opakih vatrenih meduza. Nema šanse da će izaći netaknut. Preterano mlataranje rukama, u pokušaju da ih oterate, neće pomoći već naprotiv završićete sa još težim opekotinama.
Otrov meduze na ljudskoj koži izaziva crvenilo, plikove, osip i otok, bol je sličan bolu od opekotine. Nastale promene, pa čak i ožiljci mogu ostati mesecima. Nakon susreta sa meduzom, većina ljudi reaguje instinktivno i radi ono što ne bi trebalo - počinju da trljaju kontaktno područje, pokušavajući da uklone pipke. Time, međutim, rade suprotno, još više ih utrljavaju u kožu.
Kako smanjiti pečenje
Da bi se potpuno uklonili i neutralisali, opekotinu treba zalivati sirćetom, ili da se stavljaju sirćetni zavoji da bi se sprečila infekcija. Umesto sirćeta, možete koristiti i limunov sok ili farmaceutski alkohol.
Ako nema ničeg drugog na moru, što je lako moguće, možete urinirati na opekotinu. Moguće je i stvaranje vodenih plikova, kao u slučaju termičkih opekotina. Ne smeju se stiskati ili bušiti. U nepovoljnijim situacijama treba što pre potražiti pomoć lekara, piše Novi list.
(MONDO)
Kevin Panter spreman za Željkove zamke! Intervju: Tek kad odeš shvatiš šta si ostavio
Monako - Crvena zvezda uživo: Petrušev dominira, crveno-beli sve bliži iznenađenju!
Obrt u slučaju Zvezdine mete Motlija: FIBA zabranila raskid ugovora, poznato i zašto
"Real Madrid i Partizan su dva najveća razočaranja za sada": Litvanski novinar oštro o crno-belima u Evroligi
Željko Obradović prekinuo trening Partizana: Odmah objasnio o čemu se radi