• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Josipović: Evropska saradnja regiona

Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović su se saglasili na okruglom stolu o Zapadnom Balkanu u okviru evroatlantske konferencije "Briselski forum" da sve zemlje regiona imaju zajedničku evropsku budućnost.

Mi se međusobno podržavamo na putu evropskih integracija, što je veoma važno, rekao je Tadić.

Mi ne uslovljavamo jedni druge na putu evropskih integracija, istakao je Tadić, i to je novi duh u regionu.

On je podsetio da je pre nekoliko dana sa Josipovićem u Opatiji razgovarao o pitanjima Bosne i Hercegovine, Kosovu i graničnim temama.

Tadić je naglasio da postoji volja za međusobnu saradnju i za pronalaženje rešenja za sve izazove u regionu.

"Sve zemlje jugoistočne Evrope na putu su evropskih integracija, a neke su na pragu članstva u NATO. Hrvatska je vrlo blizu da ispuni sve uslove kako bi postala članica EU. Druge zemlje prate Hrvatsku", rekao jeTadić.

Tadić se i u razgovoru sa predsednikom Saveta EU Hermanom van Rompejom založio za ohrabrivanje dijaloga sve tri strane u BiH o boljem funkcionisanju te države i nastavak njenih evropskih integracija.

Josipović je naglasio da obe zemlje imaju zajednički strateški interes da budu članice EU, poboljšaju međusobnu saradnju, ali i uspostave dobre odnose.

Tadić i Josipović su posebno naglasili spremnost da pomognu u prevazilaženju političkog zastoja u Bosni i Hercegovini, bez nametanja rešenja spolja, kao i da vlasti Srbije i Hrvatske još
temeljnije sarađuju u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao zla koje moraju iskoreniti sve zemlje regiona da bi uspostavile vladavinu prava i usvojile evropske vrednosti.

Tadić je posebno ukazao na to da organizovani kriminal vuče korene, novac i strukture iz vremena ratnih zločina u proteklom razdoblju.

Josipović je, rekavši da je bio profešor krivičnog prava, upozorio da kriminalci sarađuju bez obzira na granice, ali je istakao da je već uspostavljena jako dobra saradnja pravosudnih organa i policija
Srbije i Hrvatske.

"To je naš strateški interes", objasnio je hrvatski predsednik, naglasivši da je to prevashodno bitno za same građane dve zemlje, jer "svesni smo opasnosti da organizovani kriminal ugrožava i naš
politički i ekonomski život".

Tadić je rekao da je bitka protiv organizovanog kriminala "jedan od najtežih izazova" i predočio da je Srbija tu ostvarila krupne rezultate, počela da suzbijanjem organizovanog kriminala "izvozi
bezbednost" i, pored ostalog, sarađuje s obaveštajnim službama Velike Britanije i SAD i u borbi protiv međunarodnih mreža trgovaca drogom.

Predsednik Srbije je rekao da se u nekim evropskim krugovima govori o "zamoru od proširenja", ali je ocenio da to može da se odagna jedino potpunom reformom pravosuđa, jačanjem sposobnosti državne uprave, suzbijanjem korupcije i organizovanog kriminala.

Tadić je naveo i da je ekonomska kriza ta koja otežava napredak, zaključivši da su, ipak, za evropski put Srbije ključne reforme i dovršetak saradnje s Haškim sudom, uz nastojanja da se uhapse
preostali optuženi za ratne zločine.

Na panelu posvećenom Balkanu u okviru trodnevne konferencije „Brisel forum 2010.“su učestvovali i evropski komesar za proširenje Štefan File i američki kongresmen Džordž Vojnovič.

File je smatra da će 2010. godina biti od suštinskog značaja za region Zapadnog Balkana i saradnja lidera zemalja regiona je mnogo važnija od samog procesa proširenja shvaćenog kao tehničko pitanje.

"Takozvani "zamor od proširenja" je potrebno izbaciti iz rečnika", rekao je File, napominjući da je bitno razviti novi nivo regionalne kooperacije i da je kvalitet procesa pridruživanja zemalja Zapadnog Balkana Uniji važniji od njegove brzine.

File je podsetio da je borba protiv kriminala i korupacije jedna od ključnih komponenti kriterijuma iz Kopenhagena i napomenuo da će Evropska unija nastaviti da insistira na jačanju efikasnije policije i sudstva.

Sa tim stavom složio se američki senator Džordž Vojnovič, koji je rekao da je za EU važno da sarađuje po pitanju suzbijanja korupcije u regionu jer je to bitno "za ekomoniju zemalja i ukupan kvalitet života".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image