• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OHR se seli u Brisel?

Ured visokog predstavnika do kraja godine bi mogao biti zatvoren, a visoki predstavnik s umanjenim ovlaćenjima biti prebačen u Brisel. O ustavnom resturkturisanju BiH hitna rasprava u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.

Kako piše „Dnevni avaz“, predstavnik bi nastavio da nadgleda sprovođenje Dejtonskog sporazuma. Restrukturisanjem političkog uticaja na BiH baviće se danas i Parlamentarna skupština Saveta Evrope, koja u Strazburu po hitnom postupku raspravljati o toj zemlji, prenosi Fonet.

Preseljenje visokog predstavnika jedna je od najozbiljnijih opcija za razrešenje sudbine OHR, i to posebno posle prijema Bosne i Hercegovine u Akcioni plan za članstvo u NATO (MAP) i istanbulskog samita predsednika BiH, Srbije i Turske.

Funkcija visokog predstavnika, koju trenutno obavlja Valentin Incko, ne bi bila u celini ukinuta, kao ni bonska ovlašćenja, ali bi zatvaranjem ureda u BiH bila ograničena izvršna uloga međunarodne zajednice, a odgovornost u potpunosti prebačena domaćim vlastima.

Istovremeno, međunarodna zajednica bi briselskim sedištem OHR i visokim predstavnikom koji se ne bi puno radno vreme bavio BiH, sebi ostavila mogućnost da interveniše samo u hitnim slučajevima.

Avaz navodi da je jedna od opcija, koja se još razmatra u diplomatskim krugovima, da ista osoba preuzme sličnu nadležnost i za Kosovo.

I ranije je bilo ideja da visoki predstavnik ostane i da nerezidentno pokriva BiH, a da se mnogo aktivnije angažuje specijalni predstavnik Evropske unije (EUSR). Kako sada stvari stoje, to bi i dalje bila ista osoba s dva šešira, jednim u Sarajevu, a drugim u Briselu.

Nezvanično, ovakav plan mogao bi dobiti podršku članica Vijeća za implementaciju mira (PIC) Turske i Rusije, što je veoma važno, jer su te dve zemlje do sada uglavnom imale potpuno oprečne stavove - Turska je tražila ostanak, a Rusija odlazak OHR, piše list.


Parlamentarna skupština debatuje zbog „hitne potrebe za ustavnim reformama u BiH, kojima bi bile izmenjene odredbe Ustava BiH i Izbornog zakona BiH koje sada omogućavaju samo pripadnicima tri konstitutivna naroda da budu birani u Predsedništvo BiH i Dom naroda Parlamenta BiH“, prenosi Fonet.

Članica delegacije BiH Milica Marković izjavila je ranije Srni da je reč o veoma važnoj, vanrednoj raspravi o BiH koja je pokrenuta, najverovatnije, po zahtevu Monitoring komiteta.

Drugi član delegacije BiH Mladen Ivanić istakao je da sama činjenica što se ova tačka našla na dnevnom redu, po hitnom postupku, pokazuje da Savet Evrope nije zadovoljan što nije sprovedena presuda iz Strazbura u predmetu "Sejdić - Finci".

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu 22. decembra prošle godine doneo je presudu u korist Jakoba Fincija i Derve Sejdića protiv BiH zbog diskriminacije manjinskih naroda.

Veće ministara BiH donelo je 9. marta odluku o imenovanju Radne grupe za izradu amandmana na Ustav BiH i izmena i dopuna Izbornog zakona BiH radi sprovođenja presude iz Strazbura u predmetu "Sejdić i Finci".

Aprilsko zasedanje Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, koje je počelo 26. aprila, traje do sutra.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image