• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na američkoj listi terorista više od 1.000 Bosanaca

Na najnovijoj listi lica i organizacija povezanih s međunarodnim terorizmom koju je objavila vlada SAD nalaze se čak 1.284 fizičke i pravne osobe iz BiH.

Radi se o radikalnim islamskim terorističkim organizacijama i njihovim pripadnicima, dok je na objavljenoj listi Saveta bezbednosti UN takvih ukupno 86.

Kako u današnjem broju navodi "Glas Srpske", radi se uglavnom o onima koji su se i ranije nalazili na tim listama, dok se nezvanično tvrdi da su nadležne BiH institucije UN i partnerima u EU poslale lažne izveštaje.

"Sakriven je strogo poverljiv izveštaj o 300 fizičkih lica povezanih s terorizmom u BiH. Svi su državljani BiH. Obaveštajno-bezbednosna agencija BiH (OBA) o njima vodi posebnu evidenciju. Ali ni u jednom od ova dva izveštaja ne nalaze se ti najnoviji podaci BiH", rekao je neimenovan izvor "Glasa Srpske".

On kaže da je, navodno, zabranjeno slanje tog službenog izveštaja, jer je procenjeno da bi takav dokument ugrozio dogovaranje bezviznog režima između BiH i EU.

Na "crnoj listi" SAD navedeno je da se radi o osobama kojima je zabranjen ulazak, rad i delovanje u SAD. Svim takvim osobama imovina i računi će u SAD biti zamrznuti.

Pored mnogih terorista, na najnovijoj američkoj "crnoj listi" nalaze se i bivši načelnik Agencije za istraživanje i zaštitu (AID) Bakir Alispahić, logističar Armije RBiH i trgovac oružjem Hasan Čengić, bivši poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini RS Đojo Arsenović, kao i bivši ministar finansija RS Milenko Vračar.

Neke od terorističkih, zabranjenih organizacija na toj listi su i "Kuvaiti džoint rilif komiti", "Škola Plandište" iz Sarajeva, te "Džemijetul Furkan" sa adresama Put mladih muslimana 30a i Muhameda Hadžijahića 42 u Sarajevu i u ulici Štrosmajerova 72 u Zenici. Tu je i "Al-Haramein" u ulici Hasiba Brankovića 2A u Sarajevu i na adresi Poturmahala 64 u Travniku.

Na crnoj listi SB UN nalazi se i poznati svetski terorista Khalil Džaraja, čiji je BiH pasoš izdat 18. jula 2001. godine u Sarajevu i istekao 18. jula 2006. godine. Tu je i Nedal Saleh, čiji je pasoš izdat u Travniku 2001. godine, a istekao 2006. godine.

Na toj listi su i poznate organizacije "Al-Furkan", sa adresom u ulici Mladih muslimana 30A u Sarajevu i Benevolence international foundation, koja ima adrese u više gradova BiH.

Savet bezbednosti UN je 3. oktobra 2008. godine objavio izveštaj u kome je BiH stavljena na popis država u kojima se nalaze osobe i organizacije koje pomažu terorističku mrežu "Al-Kaidu".

Od tadašnjih 20-ak naturalizovanih državljana BiH i nekoliko humanitarnih udruženja, broj se do danas popeo na 86.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image