• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Preko Balkana godišnje prođe 80 tona droge

U jučerašnjem izveštaju UNODC konstatuje se da koroz region godišnje prođu narkotici vredni oko 20 milijardi dolara.

U jugoistočnoj Evropi glavni problem po bezbednost i stabilnost predstavljaju domaći kriminal, kao što su korupcija i prevara, ukazuje Kancelarija UN za borbu protiv narkotika i organizovanog kriminala (UNODC).

Među državama kojima heroin putuje iz Avganistana u Evropu u izveštaju je navedena i Srbija. Heroin se jednim delom prebacuje preko Makedonije u Srbiju, Bosnu i Hercegovnu, Hrvatsku, Sloveniju i dalje na sever.

"Situacija u regionu je značajno napredovala, pre svega zahvaljujući velikoj pažnji EU. Puno je urađeno na izgradnji institucija, ali nestabilnost ostaje najveća opasnost po region. Preostale tenzije su vezane za jake ljude koji teže da zaštite svoje delatnosti, uključujući želju da zaštite i kriminalne poslove. Sve dok uticajni ljudi budu umešani u nelegelane poslove oni će imati interese da region održe nestabilnim", ističe UNODC, čije je sedište u Beču.

UNODC podseća da je u vreme ratova na Balkanu organizovani kriminal uspostavio sponu sa političkom i privrednom elitom u regionu, tako da je rezultat toga odlična organizovanost kriminalnih organizacija.

"Šverc ilegalnih roba se ne odražava nasiljem kao u nekim drugim zemljama, ali ugrožava stabilnost i bezbednost zemalja regiona", dodaje se u izveštaju uz napomenu da je pored heroina tokom ratova proširena kriminalna delatnost na šverc drugih roba, pre svega cigareta koje su bile izvor finansija, ali i trgovine ljudima, što je ostalo značajno.

"U podršci mira i stabilnosti glavni prioritet regiona - međunarodna saradnja ostaje prioritet zbog globalnih aktivnosti kriminalaca. Posebno velike količine heroina koje idu preko ovog regiona ostaju razlog za duboku zabrinutost, kao i činjenica da je primetno da balkanski kriminalci povećavaju svoju ulogu u trgovini kokainom".

"Zemlje jugoistočne Evrope nemaju mogućnosti da same stanu na put ovim milijardskim nelegalnim poslovima"; ukazuje organizacija u izveštaju naslovljenom "Globalizacija kriminala: Procene pretnje organizovanog kriminala na međunarodnom nivou".

U izveštaju su, takođe, navedeni podaci iz 2008. prema kojima su srpski, kao i albanski državljani pripadnici grupa umešanih u distribuiranje kokaina na italijanskom tržištu, kao i da među uhapšenima zbog trgovine kokainom u Nemačkoj ima i srpskih državljana.

Kada je reč o državljanima zemalja jugoistočne Evrope UNODC je konstatovao pad njihovog značaja u organizovanom kriminalu na zapadu Evrope.

"Dok su za vreme ratova na Balkanu balkanski kriminalci imali jaku ulogu u tržištu heroina u zapadnoj Evropi, ona je posle ratova opala. Na primer 2000. su etnički Albanci u Nemačkoj držali oko 70 odsto tržišta heroina, a sada se među prvih devet zemalja porekla ne nalazi ni jedna država jugoistočne Evrope", dodaje UNODC.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image