• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Vujanović: Zajedno do EU

Predsednici Srbije i Crne Gore Boris Tadić i Filip Vujanović saglasili se na Cetinju da je zajednička budućnost dve zemlje u Evropskoj uniji.

Tokom druge zvanične posete Crnoj Gori, od sticanja njene nezavisnosti 2006. godine, Tadić je razgovarao i sa premijerom Milom Đukanovićem, koji je sastanak ocenio kao "veoma koristan".

Nakon sastanka sa Đukanovićem, Tadić je imao razgovor i sa Vujanovićem sa kojim se saglasio da je budućnost dve zemlje u Evropskoj uniji. Ocenili su takođe da odnosi dve zemlje idu uzlaznom putanjom.

Ipak, ostalo je otvoreno pitanje Kosova, tačnije odluke crnogorskih vlasti da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost srpske pokrajine, što je protivno interesima Beograda.




Na konferenciji za novinare posle sastanka na Cetinju,Vujanović je rekao da je Tadiću preneo "odlučnost Crne Gore da ubrzano ide prema NATO integraciji" i očekivanje Podgorice da Beograd razume tu važnu "integracionu potrebu Crne Gore".

Tadić je odgovorio da Beograd "potpuno otvoreno i iskreno podržava nameru Crne Gore da postane punopravna članica NATO ", ali da će Srbija zadržati neutralan status.

On je rekao da Srbija želi da doprinese ostvarivanju najvišeg stepena bezbednosti u regionu i da je konkretan rezultat njegove posete Crnoj Gori zajednička spremnost dve države da potpišu sporazum o međusobnom izručenju osumnjičenih i optuženih za organizovani kriminal i korupciju.

Tadić je naveo da Srbija "ne pokazuje razumevanje" za crnogorsku odluku da prizna Kosovo i da ona ima i praktičnu posledicu a to je pitanje razgraničenja.

On je ponovio da Srbija ne prihvata i da nikada ni u budućnosti neće prihvatiti nezavisnost Kosova.

"Spremni smo za kompromisno rešenje i verujemo da ćemo posle odluke Međunarodnog suda pravde, biti u mogućnosti da pregovaramo o tom rešenju", istakao je Tadić.

On je dodao da zvanični Beograd želi rešenja konflikta Srba i Albanaca, iznad svega na Kosovu u Metohiji.

"Smatramo da Albanci kao jedan častan i ponosan narod i Srbi, takođe ponosan narod, imaju priliku da sarađuju na planu ekonomije i da se otvaraju mogućnosti za saradnju na svim političkim nivoima", rekao je Tadić najavljujući skoru posetu Tirani - prvu zvaničnu posetu predsednika Srbije Albaniji.

Vujanović je, govoreći o Kosovu, rekao da postoje "dve realnosti":

"Postoje dve realnosti. Kosovo je priznalo 69 država, ali takođe ga nisu priznale 123 države članice Ujedinjenih nacija. Nas bi radovalo da bez isključivosti imamo razgovore Beograda i Prištine u funkciji postizanja dogovora. I to bi bilo od regionalnog značaja", istakao je Vujanović.

On je dodao da je Crna Gora osudila "teroristički akt" u severnoj Kosovskoj Mitrovici, kada je poginuo poznati pedijatar, a 11 osoba povređeno.

Vujanović je rekao i da dve države treba da nastave razgovore o dvostrukom državljanstvu.

Tadić je rekao da je sa sagovornicima u Crnoj Gori razgovarao o pitanjima razgraničenja u regionu i u tom smislu ocenio da ostaju neka otvorena pitanja razgraničenja Srbije s Hrvatskom, BiH, Crnom Gorom i Makedonijom.

"Našu regionalnu saradnju moramo da fokusiramo na tom planu", rekao je Tadić i dodao da su to obaveze evropskih integracija.

Crnogorski predsednik je pozvao Prištinu i Beograd da bez isključivosti razgovaraju o problemima, jer je to u interesu čitavog regiona.

Tadić je rekao da je Beograd potpuno spreman da pronađe kompromisno rešenje za budući status Kosova i izrazio nadu da će posle mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hagu biti omogućeni pregovori o budućem rešenju za Kosovo.

Vujanović i Tadić su ocenili da odnosi dve države idu uzlaznom putanjom.

Oba predsednika su izrazila interes za očuvanje nacionalnog identiteta Crnogoraca u Srbiji i Srba u Crnoj Gori.

Tadić je kazao da je srpski narod u Crnoj Gori autohton i izrazio očekivanje da će zvanična Podgorica poštovati prava Srba tokom popisa 2011. u smislu zaštite njihovog identiteta.

Vujanović je rekao da država Crna Gora ne treba da se meša u pitanje nacionalnih zajednica koje svoj osećaj treba slobodno da ispoljavaju.

Tadić je sa crnogorskim zvaničnicima razgovarao i o ekonomskim pitanjima i u tom smislu je zajednički konstatovano da postoji veliki prostor za unapređenje te saradnje, posebno u oblasti transporta i energetike.

"Ova generacija političara može doprineti da konačno imamo autoput Beograd-Bar i da modernizujemo prugu. Takođe, mi se zalažemo i za investicije u oblasti energetike, a uslediće i serija bilateralnih sporazuma, koji će u budućnosti biti zaključeni, u oblasti zdravstva, obrazovanja, nauke, transporta i telekomunikacija", rekao je Tadić.



Predsednik Srbije je odao priznanje Crnoj Gori zbog ekonomskog razvoja i rekao da se Srbija zalaže za ekonomsku regionalnu saradnju, ali bez ambicija da bude lider.

ĐUKANOVIĆ: DOBRO JE ŠTO JE TADIĆ DOŠAO



Crnogorski premijer Milo Đukanović ocenio je sastanak sa Tadićem kao "uobičajen za zvanične sagovornike susednih država".

Đukanović je rekao da je razgovor sa Tadićem bio "veoma koristan" i da će doprineti boljem razumevanju dve države kao i "pravilnom identifikovanju prioriteta" u budućim crnogorsko-srpskim odnosima.

Crnogorski premijer je rekao da je Tadića obavestio o svojoj ranijoj oceni da se neki zvaničnici iz Srbije mešaju u unutrašnje prilike u Crnoj Gori, ali da to nije bilo dominatno pitanje u njihovom razgovoru.

Đukanović je dodao i da su u fokusu pažnje razgovora sa Tadićem bile ekonomske teme, dostignuti nivo saradnje i mogućnosti za bolje korišćenje neiskorišćenih rezervi u bilateralnoj saradnji.

"Glavni deo tih rezervi identifikovan je u ekonomskoj sferi. Pored zadovoljstva da se ostvaruje dobra saradnja u trgovini, respektabilna saradnja u investicijama i turističkom prometu, najdetaljnije smo razgovarali o tome kako realizovati krupne infrastrukturne projekte#, naveo je Đukanović.

On je objasnio da se to pre svega odnosi na autoput Bar-Beograd, kao deonicu puta koji je veza sa Budimpeštom, Bukureštom i ostalim centrima srednje Evrope i dodao da su dvojica zvaničnika govorila i o nastavku realizacije projekta rekonstrukcije železnica Srbije i Crne Gore, boljem korišćenju energetskih potencijala i unapređenju u oblasti turizma.

Tokom dana iz Đukanovićevog kabineta je objavljeno saopštenje o razgovorima, u kojem je navedeno da je crnogorski premijer izrazio zadovoljstvo posetom predsednika Srbije Borisa Tadića Crnoj Gori, koja će "doprineti daljem unapređenju bilateralnih odnosa i saradnje u regionu na putu integracija u Evropsku uniju".

Sagovornici su ocenili, navedeno je u saopštenju, da je proces integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU, koji znači ujedinjenje i bezbednost u Evropi, imperativ za ostvarenje pune stabilnosti i veće konkurentnosti Evrope na međunarodnoj sceni, navodi se u sopštenju objavljenom na sajtu vlade Crne Gore.

Srpski predsednik je istakao da Srbija podržava proces evropskih i evroatlanstskih integracija Crne Gore.

Iskazano je, takođe, interesovanje za dalje unapređenje ugovorne osnove između dve države potpisivanjem sporazuma u oblasti obrazovanja i naučno-tehnološke saradnje, zdravstva, regulisanju pitanja dvojnog državljanstva, kao i izručenju državljana okrivljenih i osuđenih za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije.

TADIĆ I VUJANOVIĆ U M:TEL-u

Tokom prvog dana posete Crnoj Gori, Tadić je u društvu crnogorskog kolege Vujanovića posetio i kompaniju m:tel koja posluje u okviru Telekom Srbija Grupe.

Takođe, predsednik Srbije posetio je i posetio sedište Mitropolije crnogorsko-primorske.



Predsednik Srbije će drugog dana posete obići selo Smriječno u Pivi u kome je rođen njegov otac, a posetiće i Hereceg Novi.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image