• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić posetio dedovinu

Predsednik Srbije Boris Tadić obišao je danas u selu Smriječno u Crnoj Gori staru porodičnu kuću i razgovarao sa rođacima koji tamo žive.

Jedan od njegovih rođaka ga je dočekao rečima: "Dobro došao, naš ponose!"

Predsednikov rođak Mladen Tadić je rekao da je to bio porodični skup i svečanost samo za rođake.

U rodnom selu svog oca, kako je rečeno agenciji Beta, Tadić se zadržao dva ipo sata, više nego što je bilo predviđeno, a zatim je posetio manastir Piva gde je u njegovu čast služena liturgija.

Tadića je pred manastirom pozdravila veća grupa meštana koji su tražili da im se obrati. On je, u kratkom govoru, istakao značaj manstira Piva za - kako je rekao - jedinstvo naroda.

Podsetio je da je taj manastir sagradio Mehmed-paša Sokolović, poreklom iz Pive.

Tadić se u manastiru sastao sa rukovodstvom Opštine Plužine čiji ga je predsednik Mijuško Bajagić obavestio o ekonomskim i društvenim prilikama u tom kraju.

Prema saznanjima Bete, Tadić je na tom sastanku informisao o svom razgovoru sa najvišim crnogorskim zvaničnicima.

Naveo je da je potencirao dva pitanja: suzbijanje kriminala i potrebu očuvanja srpskog jezika u Crnoj Gori.

Tadić je kazao da Srbija ne može biti uspešna u borbi sa organizovanim kriminalom, ako to ne radi i Crna Gora, i obrnuto.

Predsednik Srbije je takođe rekao da je "zabrana jezika" prvo čime se počinje napad na jedan narod.

Boris Tadić je u rodnom mestu svojih predaka posetio i porodičnu grobnicu.

U Smriječno je doputovao i jedan deo porodice predsednika Srbije iz Beograda.

Posetom Smriječnu predsednik Srbije završio je dvodnevnu zvaničnu posetu Crnoj Gori.



Tadić je tokom posete u Podgorici i na Cetinju razgovarao sa crnogorskim državnim vrhom i posetio Herceg Novi.

Tadić je najavio otvaranje konzulata Srbije u tom gradu u narednih nekoliko meseci.

"Treba pronaći mehanizam da Srbija i Crna Gora budu u najboljim odnosima, ali Srbija nikada ne sme da se meša u odnose u CG i to ne radi, a ja to nikada neću dozvoliti", naglasio je Tadić.

"Ovih dana sam mnogo razgovarao u Crnoj Gori o afirmaciji naše kulture, i to je moja ustavna obaveza, i zato smo zainteresovani da sva zakonska rešenja budu takva da srpski jezik ima svoju budućnost u Crnoj Gori”, istakao je predsednik Srbije.



Tadić, koji boravi u dvodnevnoj poseti Crnoj Gori, danas se sastao s gradonačelnikom Herceg Novog Dejanom Mandićem. Tadić i Mandić su razgovarali o perspektivama opštine i o infrastrukturnim projektima.

"Razgovarali smo i o vodosnabdevanju i kako učiniti boljim život građana ove opštine", naveo je srpski predsednik.



"Ova opština ne gravitira samo prema Kotoru i Podgorici, već i prema Trebinju i te veze su istorijske. Treba povezati narod, bez obzira sa koje strane granice da živi", dodao je Tadić.

Predsednika Srbije je ispred zgrade opštine aplauzom dočekalo stotinak građana, sa kojima je on neformalno razgovarao desetak minuta.

Tadić je obišao je i kuću srpskog nobelovca Ive Andrića u ovom gradu.

On je pozvao građane Srbije da letuju u Herceg Novom i Crnoj Gori, rekavši da su "Novljani miran i topao svet i zbog toga svake godine iz Srbije dolazi mnogo turista".

Predsednik Srbije je rekao da je sa gradonačelnikom razgovarao i o vaterpolo klubu Jadran.

"Pitao sam i kako stoji vaterpolo klub Jadran. Meni je važno da je ovde dobar vaterpolo klub jer ima dobrih igrača iz ovog kluba koji igraju u srpskoj reprezentaciji", kazao je Tadić.

Predsednik Srbije je rekao da je tokom boravka u Crnoj Gori razgovarao i sa čelnicima Socijalističke narodne partije i ostalih političkih stranaka i istakao da su razgovori bili veoma dobri.

Predsednik Srbije je najavio i da će krajem meseca otputovati u Ugandu, gde će prisustvovati kongresu Afričke unije.

Tadić je juče na Cetinju i u Podgorici razgovarao s predsednikom i premijerom Crne Gore, Filipom Vujanovićem i Milom Đukanovićem, a obišao je i kompaniju "M:tel" u vlasništu "Telekoma Srbije".

Odnosi sa Crnom Gorom u uzlaznoj putanji

Odnosi između Srbije i Crne Gore su u uzlaznoj putanji, a zajednička budućnost dve zemlje u Evropskoj uniji, glavne su poruke jučerašnjih razgovora predsednika Tadića sa crnogorskim državnim vrhom, u kojima su razmotrena gotovo sva otvorena pitanja između Beograda i Podgorice kao osnov za njihovo rešavanje u neposrednoj budućnosti.

Tadić je najpre u Podgorici razgovarao sa premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem, kojeg je pozvao da poseti Beograd, a potom i sa šefom crnogorske države Filipom Vujanovićem, na Cetinju.

Iz onoga što su Tadić i Vujanović posle susreta preneli novinarima jasno je da su velika očekivanja od ove posete bila opravdana, te da je boravak Tadića u Crnoj Gori bio prilika da se o svemu razgovara bez viška emocija, i u interesu obe države.

Tadić i Vujanović su posebno istakli značaj saradnje Srbije i Crne Gore u evrointegracijama i ukazali da je njihova zajednička budućnost u Evropskoj uniji.

Kad je reč o Kosovu, čiju je jednostrano proglašenu nezavisnost Podgorica priznala oktobra 2008. godine, što je opteretilo odnose dve zemlje, Tadić je ponovio da Srbija ne prihvata i da nikada ni u budućnosti neće prihvatititi nezavisnost Kosova.

Vujanović je konstatovao da je nezavisno Kosovo priznalo 69 država, ali da to nisu učinile 123 države članice Ujedinjenih nacija.

Tokom ovog susreta bilo je reči i o potrebi daljih razgovora o dvostrukom državljanstvu, kao i položaju srpske zajednice u Crnoj Gori i crnogorske u Srbiji.

Vujanović je izrazio uverenje da će status crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji što pre biti regulisan, dok je, govoreći o srpskim državaljanima u Crnoj Gori, istakao da svi ljudi u Crnoj Gori, kao građanskoj državi, imaju punu slobodu iskazivanja svog nacionalnog identiteta.

Tadić je rekao da Srbija ohrabruje svoje građane crnogorske nacionalnosti da formiraju svoje zajedničke liste i izađu na izbore za predstavnike u nacionalnim savetima i poručio da je srpski narod u Crnoj Gori autohton narod.

Dvojica predsednika su najavili spremnost dve države da potpišu sporazum o međusobnom izručenju građana umešanih u organizovani kriminal i terorizam, kao glavne bezbednosne izazove sa kojima se danas suočavaju Srbija i Crna Gora.

Kada je reč o ekonomskoj saradnji ocenjeno je da postoje ogromni potencijali za takvu vrstu saradnje, ali da oni danas nisu dovoljno iskorišćeni.

Predsednik Tadić i premijer Đukanović razmenili su informacije o realizaciji strateških prioriteta u procesima integracija, mogućnostima unapređenja ekonomske saradnje i situaciji u zemljama regiona.

Sagovornici su ocenili da je proces integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU, koji znači ujedinjenje i bezbednost u Evropi, imperativ za ostvarenje pune stabilnosti i veće konkurentnosti Evrope na međunarodnoj sceni, navedeno je u saopštenju sa sastanka.

Tadić je istakao da Srbija podržava proces evropskih i evroatlanstskih integracija Crne Gore.

Zajednički je konstatovano da je već ostvarena dobra saradnja u oblasti trgovine, investicija i turizma, a da postoje mogućnosti za produbljivanje saradnje u oblasti projekata saobraćajne infrastrukture, pre svega realizacije projekta autoputa Bar-Beograd, revitalizacije železničke infrastrukture i potpunijeg iskorišćavanja energetskog potencijala.

Iskazano je interesovanje za dalje unapređenje ugovorne osnove između dve države potpisivanjem sporazuma u oblasti obrazovanja i naučno-tehnološke saradnje, zdravstva, regulisanju pitanja dvojnog državljanstva, i izručenju državljana okrivljenih i osuđenih za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije.

Dva predsednika juče su posetila i kompaniju m:tel koja posluje u okviru Telekom Srbija Grupe, a predsednik Tadić osvrnuo se i na mogućnost da države nastale od bivše Jugoslavije organizuju Evropsko prvenstvo 2020. godine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image