• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora puna sezonskih radnika iz Srbije

Najveći broj sezonskih radnika van Crne Gore, koja i ove godine nudi oko 15 hiljada sezonskih radnih mesta, dolazi iz Srbije, dok se ostatak obezbeđuje iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Rumunije, Bugarske, Austrije i Mađarske.

Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, trećinu ukupnog broja potrebnih sezonskih radnika poslodavci nalaze u Crnoj Gori, koliko dolazi i iz Srbije, pišu Večernje novosti.

Preostala trećina od ukupno 15 hiljada ponuđenih sezonskih radnih mesta, od čega se 80 odsto odnosi na poslove u primorskim opštinama, popunjavaju radnici iz BiH, Makedonije, Rumunije, Bugarske, Austrije i Mađarske.

Poslodavci se, zbog uvećanih troškova zapošljavanja stranaca i komplikovane procedure, radije opredeljuju za zapošljavanje domaće radne snage, iako se mali broj od ukupno 31 hiljadu nezaposlenih u Crnoj Gori prihvata sezonskih poslova.

Iz Zavoda za zapošljavanje saopšteno je da je za ovu turističku sezonu do sada izdato skoro šest hiljada radnih dozvola za strance, a očekuje se da će ih biti još najmanje tri hiljade.

Savetnik direktora Zavoda za zapošljavanje Tomo Jančić saopštio je da je do sada evidentirano nešto više od 3,5 hiljade domaćih sezonaca.

Novi propisi za zapošljavanje stranaca u Crnoj Gori prilično su komplikovani, za razliku od ranijih godina kada su se zapošljavali samo uz ličnu kartu.

Pre nego što stranac uopšte počne da radi, poslodavca papirologija i takse koštaju oko 300 eura.

Dozvole se izdaju na period od devet meseci dok traje sezona u građevinarstvu i trgovini, a na kraće vreme u oblasti turizma i ugostiteljstva.

Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, ove godine je najveća tražnja sezonskih radnika u Budvi, oko pet hiljada, Herceg Novom dve hiljade, Baru 1,8 hiljada, Ulcinju 1,5 hiljada, Tivtu hiljadu, a Kotoru 500.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image