• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EK: A da se stvarno borite sa kriminalom?

Trogodišnji strateški plan Vlade Crne Gore za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala je bez ciljeva, rokova i mehanizama, kaže Evropska komisija

Kako pišu podgoričke "Vijesti", u dokumentu Evropske komisije, u kome se ocenjuje radna verzija ovog dokumenta crnogorske Vlade, navodi se da deo o organizovanom kriminalu treba potpuno preraditi, kako bi se napravila mapa kriminalističke scene u Crnoj Gori i uneli konkretni rizici i izazovi.

Brisel upozorava da ne postoji jasna definicija o korupciji, kao i da dokument ne sadrži "glavni cilj".

"S ciljem ostvarivanja koherentnosti, nakon jasne definicije korupcije, bilo bi korisno identifikovati koji je glavni cilj antikoruptivne strategije. Može se očekivati da sveukupni cilj strategije bude povezan sa smanjenjem nivoa admnistrativne i političke korupcije u Crnoj Gori i snaženjem poverenja javnosti u institucije", navedeno je u komentarima Evropske komisije.

Brisel je ocenio da postoji skoro potpun nedostatak analize kriminalističke scene u Crnoj Gori, kao i nedostatak konkretnih rizika i izazova.

"Postoji problem infiltriranja organizovanog kriminala u legalni ekonomski sektor, stoga je potrebno više uraditi u oblasti pranja novca i efikasan sistem zaplene imovine bi trebalo da bude jedan od prioriteta, kao i snaženje finansijskih istraga", navedeno je u dokumentu.

Za Evropsku komisiju je pozitivan iskorak što je Crna Gora nedavno usvojila zakonodavstvo o zapleni imovine, ali zamera što nema mehanizama za njegovo provođenje.

Komisija je ocenila da je borba protiv korupcije u pravosuđu veoma slaba i nerazvijena.

"Važno je bolje oceniti postojanje rizika od korupcije u sudovima i tužilaštvu i rešiti ih. Cilj povećati poverenje građana u rad pravosuđa je interesantan, međutim, trebalo bi da se konkretnije definiše način na koji će to biti postignuto", smatraju u Evropskoj komisiji.

"Vijesti" navode da je verzija Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala 2010 - 2012, koju su u junu "pročešljali" eksperti Evropske komisije, doživela izmene, ali u suprotnom pravcu od onoga koji je generalno zahtjevao Brisel.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image