• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica "Oluje": Nekom praznik, nekom jad

Hrvatska i Srbi iz Hrvastke obeležiće 15. godišnjicu oružane akcije hrvatske vojske i policije "Oluja" s pomešanim osećanjima - za državu to je oslobodilačka akcija, a za Srbe početak najvećeg posleratnog egzodusa.

"Akcija 'Oluja' bila je slavna oslobodilačka akcija na koju je Hrvatska imala pravo jer je bila napadnuta i bila žrtva Miloševićeve velikosrpske ideje, a veliki deo zemlje i okupiran", izjavila je u Vukovaru premijerka Jadranka Kosor koja će zajedno s najvišim državnim zvaničnicima 5. avgusta, na centralnoj svečanosti u Kninu, obeležiti Dan pobede i domovinske zahvalnosti.

Kosorova je danas uputila čestitku svim građanima Hrvatske u zemlji i inostranstvu uoči tog državnog praznika.

"Obeležavajući 5. avgusta godišnjicu vojno-policijske akcije 'Oluja', s ponosom se sećamo najsjajnije pobede hrvatske vojske nad politikom agresije i okupacije", navela je Kosorova.

Taj praznik uvedan je kao podsećanje kad je Hrvatska vojska ušla u Knin kao prestonicu Republike Srpske Krajine i izvesila zastavu na tamošnju tvrđavu.

U Kninu se već priprema defile veterana kninskim ulicama, podizanje državne zastave na kninskoj tvrđavi, postrojavanje pred državnim vrhom na fudbalskom stadionu, letački slet ratnog vazduhoplovstva, besplatne porcije pasulja za građanstvo i večernji koncerti.

Program će biti sličan onima prijašnjih godina, a organizatori ističu i svojevrsnu novost da će se prirediti prijem za sve komandante i komandire jedinica koje su učestvovale u "Oluji".

Srbi u Hrvatskoj će u pravoslavnim crkvama danas držati parastose u pomen na preko 2.650 ljudi, vojnika i civila, koji su ubijeni tokom "Oluje" i sedmicama nakon te operacije, kako na području nekadašnjih UN sektora "Jug" (Dalmacija i Lika) i "Sever" (Kordun i Banija), tako i na području Republike Srpske kada su hrvatski avioni gađali kolone izbeglica.

"Oluja" je nakon neuspelih pregovora u Ženevi počela u zoru 4. avgusta 1995, ofanzivom HV, specijalne policije MUP-a na Krajinu, uz sadejstvo Hrvatskog veća odbrane iz BiH, kao i Bihaćkog korpusa Armije BiH.

Preko 150.000 vojnika HV napadalo je brojno sedam puta slabije snage Srba.

Dok su u Dalmaciji i Lici Hrvati napredovali skoro bez borbe, zahvaljujući opštoj bežaniji koju su poveli krajinski čelni ljudi i oficiri, srpske snage na području Banije pružile su žestoki otpor.

Iako je Knin već 4. avgusta bio napušten, a 5. zauzet, mesta na Baniji zauzeta su tek 7. i 8. avgusta, nakon čega je sledila i predaja opkoljenog 51. kordunaškog korpusa krajiške vojske.

Dok su gubici na hrvatskoj strani bili 174 poginula, 1.100 ranjenih vojnika, tri zarobljena i 15 nestalih, ukupno 1.314, gubici Srpske vojske Krajine bili su najmanje 560 mrtvih vojnika, s tim da konačna cifra nije utvrđena kao ni za broj srpskih civila, jer Hrvatski helsinški odbor govori o najmanje 700 pobijenih i nestalih civila, dok izbegličke organizacije u Srbiji pominju cifru od najmanje 1.900 poginulih i nestalih Srba.

Više istina postoje i o egzodusu Srba, jer Hrvati ističu da su Srbi organizovano izbegli, dok Srbi, ali i pojedini hrvatski analitičari kažu da su Srbi naterani u bekstvo jer im je tako naređivano sa hrvatskih stanica koje su se ubacile na frekvencije stanica kojima je emitovanje bilo onemogućeno zbog uništavanja predajnika i releja.

Svedoci na haškom suđenju hrvatskim generalima kojima se sudi za zločine za vreme "Oluje" i posle nje tvrde da je bekstvo bilo spontano, pod kišom granata.

Svoj sud o onom šta se dešavalo u "Oluji" daće Haški sud sudeći trojici hrvatskih generala za tada počinjene ratne zločine.

Haški tribunal saopštio je juče da je Tužilaštvo zatražilo od Sudskog veća da proglasi krivim i kazni hrvatske generale - Antu Gotovinu sa 27 godina zatvora, Mladena Markača sa 23, a Ivana Čermaka sa 17 godina zatvora, zbog ratnih zločina za vreme i nakon akcije "Oluja".

"Optuženi su počinili teška dela protiv srpskog stanovništva Krajine na diskriminirajućoj osnovi, uz posledice velikih razmera", navelo je u tužilaštvo u dokumentu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image