• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija se neće žaliti na presudu Ganiću

Tužilaštvo za ratne zločine neće se žaliti na odluku Suda za ekstradicije u Londonu kojom je taj sud odbio da izruči Srbiji bivšeg člana ratnog predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Ejupa Ganića.

"U situaciji kada se bivši član ratnog predsedništva BiH Ejup Ganić već nalazi u Bosni, ulaganje žalbe i snošenje velikih troškova bilo bi necelishodno, jer bi čak i u slučaju uspeha žalbe takva odluka bila faktički nesprovodiva", navedeno je u današnjem saopštenju Tužilaštva za ratne zločine.

Tužilaštvo je odluku donelo na osnovu analize i danas sprovedenih konsultacija sa predstavnicima engleske Kraljevske tužilačke službe i pravnim zastupnicima Srbije iz Londona.

U saopštenju je navedeno da Tužilaštvo za ratne zločine smatra da su u odluci o ekstradiciji prenebregnute neke činjenice i dokazi o učešću Ganića u ratnom zločinu u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu maja 1992, te da su određeni politički razlozi odneli prevagu nad pravom i činjenicama.

Iako je odustalo od žalbe, Tužilaštvo je najavilo da će nastaviti istragu do potpunog rasvetljavanja svih činjenica i okolnosti o ratnom zločinu u Dobrovoljačkoj ulici i ulozi Ganića u tom zločinu.

Dodaje se da Tužilaštvo "i dalje ostaje čvrsto pri stavu" da istraga o događajima u Dobrovoljačkoj mora biti završena.

Ganić je uhapšen 1. marta na aerodromu Hitrou u Londonu, na osnovu poternice koju je Srbija raspisala za njim i još 18 osoba iz BiH zbog napada na kolonu JNA u Sarajevu, 3. maja 1992. godine.

Deset dana nakon hapšenja pušten je iz ekstradicionog pritvora uz kauciju od 300.000 evra i zabranu napuštanja Velike Britanije do odluke suda o njegovoj ekstradiciji.

Pravosudni organi Srbije su istragu protiv Ganića pokrenuli decembra 2008. godine zbog sumnje da je neposredno, zajedno s drugim licima, suprotno sporazumu o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.

Sud u Londonu odbio je 27. jula zahtev Srbije za izručenje Ejupa Ganića Srbiji.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image