• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH nestabilna i 15 godina posle Dejtona

Nema dijaloga ni volje za kompromisima, ocenio je visoki predstavnik Valentin Incko u obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku.

"Danas, petnaest godina posle potpisivanja mirovnih sporazuma u Dejtonu, još nema dovoljno dijaloga i kompromisa. Na žalost, u zemlji i dalje prevlađuju nacionalistički programi", rekao je Incko u četvrtak uveče podnoseći izveštaj Savetu bezbednosti UN.

Incko je naveo da nije bilo napretka u reformama potrebnim za prključenje zemlje Evropskoj uniji i NATO-u tokom protekle godine.

"Naprotiv, zabeleženo je izrazito povećanje negativne retorike koja seje razdor, kao i nazadovanje po pitanju reformi", rekao je on.

"Iako je bilo znatnog napretka tokom prvih 11 godina posle rata, u protekle četiri godine došlo je do stagnacije i mnogo vremena je izgubljeno", istakao je Incko.

Visoki predstavnik je objasnio da državne institucije u BiH ne funkcionišu ispravno i da bosanski Srbi usvajaju svoje zakone.

Incko je, međutim, naglasio da podela zemlje ili secesija nisu rešenje. Da je BiH mogla da se podeli mirnim putem to bi se desilo 1992. godine, rekao je Incko i dodao: "To nije bilo moguće tada i nije moguće danas".

"Budućnost BiH je u Evropskoj uniji i u NATO-u" , rekao je visoki predstavnik i istakao da bi biranje nekog drugog puta značilo stagnaciju i izolaciju.

Predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović je prikazao malo pozitivniju sliku, navodi agencija Frans pres.

On je rekao da za razliku od drugih sličnih teritorija na svetu gde je angažovana međunarodna zajednica BiH predstavlja pozitivan primer izgradnje mira.

"Združenim naporima međunarodne zajednice i lokalnih vlasti, Bosna i Hercegovina je ostvarila značajan napredak u periodu posle rata", rekao je Radmanović.

On je naglasio da su se mnoge izbeglice vratile u zemlju da su reforme u toku u javnoj administraciji, pravosuđu ili obrazovanju.

"Kompromis, razumevanje, jednakost i tolerancija su suština svih reformi u BiH i to treba da se ohrabruje, pozdravlja i odobrava", rekao je Radmanović.

(Beta-AFP)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image