• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Drina, Zeta i Neretva podivljale

Zbog izlivanja Drine u Zvorniku uvedeno vanredno stanje. Vojska BiH angažovana na spasavanju naroda. U Crnoj Gori kritično u Ulcinju. u Hrvatskoj vanredno stanje na većini rečnih tokova.

Prema podacima odseka Civilne zaštiti Zvornik, vodom je ugroženo više od 100 domaćinstava u Karakaju,Tršiću i Šepku.

U Tršciću je prekinut saobraćaj na magistralnom putu Zvornik-Bijeljina. Podzemne vode su izašle na magistralni put u Zvorniku ispod starog pešačkog mosta, a poplavile su i Autobusku stanicu.

Pojedina naselja su bez struje i daljinskog grejanja, a voda sa gradskog vodovoda nije upotrebljiva za piće. Stanovništvo se pitkom vodom snabdeva preko cisterni.

Prema najavima Civilne zaštite, Drina će na ovom području tokom noći biti u stagnaciji, a potom bi trebalo da dođe i do opadanja njenog vodostaja.

Predsedništvo BiH donelo je odluku o angažovanju pripadnika, jedinica i resursa Oružanih snaga BiH radi pružanja pomoći civilnim organima u opštinama Novo Goražde, Bijeljina i Čapljina, koje su pogođene poplavama.

U skladu sa Zakonom o odbrani Bosne i Hercegovine, ministar odbrane će svojom odlukom regulisati angažovanje resursa Oružanih snaga BiH za potrebe pružanja pomoći, saopšteno je danas iz Predsedništva BiH.

Oružane snage su ovlašćene da evakuišu i zbrinjavaju ugroženo stanovništvo i pokretnu imovinu od poplave u opštinama koje su stradale u poplavama.

Zbog obilnih kiša i stalog povećanja vodostaja reke Drine koja se izlila iz korita, na području opštine Goražde proglašeno je vanredno stanje.

Štab Civilne zaštite je pre dva dana angažovao sve snage s ciljem da se zaštite ljudi i dobra na području ove opštine.



U skladu s naredbom Civilne zaštite, ministarstvo obrazovanja Bosansko-podrinjskog kantona donelo je odluku da se obustavi rad u pojedinim školama.

Zbog obilnih kiša i pretnji od poplava širom BiH na snazi su vanredne mere.

Obustavljen je saobraćaj na nekoliko magistralnih puteva, a pokrenuta su klizišta i odroni na regionalnom putu Prača - Goražde .

Povišen nivo reka izaziva poplave po Hrvatskoj, a na mnogim rekama proglašeno je vanredno stanje odbrane od poplava.

Najgore je u Metkoviću koji je još pod vodom iako se Neretva , dostigavši najveći nivo u zadnjih 50 godina, počela povlačiti. Pod vodom je preko 700 kuća, deo grada na desnoj obali skoro je u potpunosti pod vodom, dok je nivo vode na ulicama u centru grada bio i 40 santimetara.

Meštani su noć proveli spašavajući svoje kuće i imovinu, što im je otežavala i činjenica da u delovima grada nije bilo struje. Kako je smanjen dotok vode u akumulaciono jezero hidroelektrane Mostar, manje se vode ispušta i u Neretvu.

Zbog visokog nivoa mora u Opuzenu nivo Neretve se podigao za desetak santimetara. Na ulaze u dvorišta i kuće postavljeni su džakovi s peskom, dok se iz poplavljenih kuća voda izbacuje pumpama.

More preti i većem delu Dalmacije. Plima i veliki talsi prouzrokovali su poplave u naseljima na šibenskoj rivijeri od Rogoznice do Murtera, a poplavljeni su i objekti u Seget Vranjici kod Trogira.

Zbog smanjenja nivoa Krke, odahnuli su stanovnici Knina, ali su zbog povećanja vodostaja Like i okolnih reka, kao i obolnog snega, ugroženi stanovnici Gospića i okolnih mesta koji prate kretanje nivoa vode uz proglašenje vanrednih mera odbrane od poplava.



Od sinoć za područje sliva reke Une kod Dvora i Hrvatske Kostajnice važe vanredne mere odbrane od poplava. Una se prelila na državni put između Dvora i Hrvatske Kostajnice u mestu Kuljani, pa je zbog toga zabranjen sav saobraćaj uz određivanje obilaznih pravaca. Iako nivo vode raste, kuće uz obalu nisu ugrožene.

Na poplavljenom području Crne Gore situacija je dramatična na jugu i na severu zemlje, a prema podacima opštinskih kriznh štabova, najkritičnije je u Ulcinju gde i dalje postoji bojazan od devastacije Velike plaže, izjavio je načelnik službe spasavanja Fljamur Selović.

"Stanje se pogoršava iz sata u sat. Najkritičnije je u selima koja su potopljena, Lisna, Sukobin i Bores su potpuno pod vodom. Na ušću Bojane, vikend kućice i restorani su pod vodom. Branimo nasipe koji će, ako popuste, stvoriti još jednu Bojanu", rekao je on, preneli su danas podgorički mediji.

U Žabljaku Crnojevića situacija je kasno sinoć stavljena pod kontrolu, ali su svi u strahu od ponovnog rasta vodostaja, izjavio je načelnik tamošnje službe spasavanja Rajo Janković.

Prema njegovim rečima vodostaj je trenutno u stagnaciji, ali je veoma teško videti da neko za samo par sati izbubi sve što je celi život sticao.

I dalje su ugrožena sela: Ponari, Bijelo Polje, Bistrica, Gostilj, Kurilo, Borislavci i Goričani odakle je evakuisano stanovništvo.

Ljudski životi, na sreću, nisu ugroženi ali je materijalna šteta ogromna, veća je i od januarske, tvrdi predsednik Komisije za procenu šteta od elementarnih nepogoda Rafet Husović.

Iako je poplavama ugroženo 11 crnogorskih opština, Vlada neće uvesti vanredno stanje, izjavio je pomoćnik ministra za vanredne situacije Zoran Begović.

On je objasnio da je uvođenje vanrednog stanja "ozbiljan proceš i da nije jednostavno otlučiti se za to", rekao je Begović istakavši da je situacija pod kontrolom.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image