• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Albanski otpad kraulom do Zadra

Plaža Saharun, jedna od najlepših na zadarskom području, podelila je sudbinu zagađenja infektivnim otpadom iz Albanije, sa Pelješcem i Mljetom.

Otpad koji je ranije zagadio južnije delove dalmatinskog ostrvlja, stigao je i do Zadra, potvrdio je zamenik župana Đani Bunja.

"Ta je plaža pod ingerencijom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Zadarske županije. Čim nam dopuste vremenske prilike, krenućemo na čišćenje", rekao je Bunja, koji je na čelu Štaba za zaštitu i spašavanje Zadarske županije, nakon današnjeg kolegijuma župana.

Plaža Saharun, prirodna peščano-šljunkovita plaža, dužine oko hiljadu metara, nagrađena je nedavno na Danima hrvatskog turizma u Rovinju za najbolju ruralnu i udaljenu plažu u Hrvatskoj zbog značajne raznovrsnosti terena i izuzetno značajne morske bioraznolikosti.

Zbog prirodno-ekoloških vrednosti, položaja i izuzetne lepote plaža, Saharun je proglašena i zaštićenim područjem u kategoriji značajne raznovrnosti terena.

Ova zadarska plaža dobila je ocenu izvrsno za čistoću mora na plažama u ovoj godini. Plaža Saharun se čisti svakog leta, a među Zadranima je posebno omiljena i kao destinacija za izlete.

Obale hrvatskog poluostrva Pelješac i ostrva Mljet su krajem prošlog meseca preplavile ogromne količine otpada neorganskog porekla, koje su morske struje donele iz Albanije.


Sa smećem iz istog izvora imaju problema i Crnogorci. Velika plaža kod Ulcinja zagađena je tonama smeća.

"To je uobičajena pojava posle nevremena, ali ove godine je izraženije. Dominiraju plastične flaše, medicinski otpad, a ima i delova kućnih aparta", kazao je za agenciju Beta direktor lokane nevladine organizacije "Zeleni korak" Dželal Hodžić.

Prema njegovim rečima, značajne količine smeća verovatno su stigle iz Albanije, gde su ga sa deponija kod Skadra na obalama Drima i Bojane "pokupile" nabujale reke i izbacile u Crnu Goru.

Dodao je da je otpad delom i iz Crne Gore, iz Skadarskog jezera iz koga se izliva Bojana i kod Ulcinja uliva u Jadransko more.

Direktor ekološke nevladine organizacije je apelovao na nadležne da "problem rešavaju" sa albanskom stranom, "na regionalnom nivou, kako bi se otklonio uzrok i izbeglo da se svake godine ponavljaju iste scene".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image