• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Bosanci traže izručenje Divjaka

Bivšem generalu Armije BiH Jovanu Divjaku danas je u austrijskom sudu određen ekstradicioni pritvor od 14 dana. Izručenje generala osim Srbije, sad traži i BiH. Protestna nota Sarajeva Beogradu. Ganić: Srbi po svetu hapse nevine ljude. Demonstracije u Sarajevu.

Penzionisanom generalu Armije BiH Jovanu Divjaku danas je određen ekstradicioni pritvor od 14 dana pred sudom u austrijskom gradu Kornburgu, posle hapšenja u Beču prema nalogu državnog tužilaštva Srbije.

Portparol suda u Kornburgu Krista Zemanek saopštila je da je Divjaku izrečena odluka o ekstradicionom pritvoru na 14 dana, što je uobičajeno. Ona je dodala da se očekuje da će Divjak uložiti žalbu na ovu odluku.

Jovan Divjak uhapšen na bečkom aerodromu Švehat prilikom ulaska na teritoriju Austrije, na osnovu međunarodne poternice koje je raspisala Srbija.

Tužilaštvo BiH je, preko Ministarstva pravde, uputilo danas predlog austrijskim vlastima za donošenje molbe za izručenje Divjaka pravosuđu BiH.

U saopštenju se navodi da se "ovaj zahtev temelji na činjenicama da je u Tužilaštvu BiH, u Posebnom odeljenju za ratne zločine, u procesu predmet koji se odnosi na događaje u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu".

"U tom predmetu je donesena naredba o sprovođenju istrage protiv više osumnjičenih. Predmeti ratnih zločina koji su se desili u BiH i gde su osumnjičeni državljani BiH, u nadležnosti su pravosuđa Bosne i Hercegovine", saopštilo je Tužilaštvo BiH.

Reagovalo je i Ministarstvo spoljnih poslova BiH koje je uputilo protestnu notu Srbiji.

Ministar spoljnih poslova BiH Sven Alkalaj je rekao da će BiH tražiti da se Divjak brani sa slobode uz kauciju.

On je ocenio da je "hapšenje Divjaka po poternici Srbije politički motivisan korak radi relativizovanja njene krivice za dešavanja u proteklom ratu u BiH".

Ambasador BiH u Beču Haris Hrle je rekao da će Divjaku biti pružena sva potrebna pomoć iz ambasade.

Istovremeno iz Ministarstva pravde Srbije saopšteno je da je Srbija obaveštena da je po međunarodnoj poterenici u Austriji uhapšen Divjak i će u narednom periodu postupiti u skladu sa svojim nadležnostima.

U saopštenju Ministarstva se dodaje da je Interpol u Beču obavestio kolege u Beogradu da je Divjak uhapšen 3. marta u Austriji, na osnovu poternice iz Srbije.

"To je dokaz da se poternice koje je srpsko pravosuđe izdalo poštuju. Očekujemo kompletnu informaciju danas kako bismo preduzeli dalje korake", rekao je državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen.

Homen je uveren da će Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, "kao i uvek, objektivno proceniti i procesuirati one za koje postoje dokazi".



"Pravda mora biti dostižna za sve i moraju biti sankcionisani svi koji su činili zločine, a tako se sigurno mogu nazvati dešavanja iz Dobrovoljačke", rekao je Homen.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije ovaj predmet je preuzelo od Vojnog suda u Beogradu, a poternica je raspisana za više osoba.

Zbog ovog slučaja, prošle godine je na zahtev Srbije u Londonu uhapšen bivši član ratnog predsedništva BiH Ejup Ganić, koji je kasnije oslobođen, a koji se danas oglasio povodom hapšenja Divljaka.

On je optužio Srbiju da maltretira "po svetu nevine ljude, koje kasnije oslobode", ali ne hapsi nekadašnjeg komandanta Vojske RS Ratka Mladića, optuženog za genocid pred Haškim sudom.

Ovim povodom oglasili su se i zvaničnici RS. Koordinator tima Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske za istraživanje ratnih zločina Simo Tuševljak je tako izjavio da je tužilaštvo BiH trebalo do sada da podigne optužnicu za zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu i da u pritvorskoj jedinici budu svi koji su prijavljeni za zločine počinjene nad mladim vojnicima JNA.

Nekoliko stotina ljudi okupilo se danas pred austrijskom ambasadom u Sarajevu, a zatim ispred Predsedništva BiH, skandirajući "Vratite nam Jovu" i noseći transparente "Da li je žrtva sada postala zločinac?".

Saobraćaj ispred Predsedništva BiH je blokiralo nekoliko stotina dece, noseći transparente "Ovde smo zbog dede Jove".

Na svoj protest bi mogli da se spreme i u Srpskoj. Naime, predstavnici udruženja veterana iz Republike Srpske tražiće ostavku glavnog tužioca Srbije za ratne zločine Vladimira Vukčevića ako i bivši general Armije BiH Jovan Divjak ne bude procesuiran za zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Divjak je rođen 1937. godine u Beogradu, gde mu je otac radio kao učitelj. Diplomirao je na beogradskoj Vojnoj akademiji, a završio je i Štabnu školu francuske vojske.

Na početku rata u BiH zatekao se na dužnosti oficira Teritorijalne odbrane BiH (pod JNA), a Vojni sud ga je 1991. godine osudio na devet meseci zatvora zbog neovlaštenog izdavanja oružja Teritorijalnoj odbrani u Kiseljaku.

Divjak je potom napustio JNA i pridružio se Armiji BiH, gde je postao brigadni general i pomoćnik načelnika Generalštaba.

Za Divjaka se vezuje i jedna anegdota - kada je obilazio položaje koje je kontrolisala Armija BiH, jedan vojnik mu je, ne znajući da je on poreklom Srbin, rekao - "Ne brinite, ovde srpska noga neće kročiti!".

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image