• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko stoji iza protesta u Hrvatskoj

Iza protesta u Hrvatskoj stoje antidemokratske političke opcije, izjavio je politički komentator Davor Đenero, ocenivši da to liči na ono što lider naprednjaka Tomislav Nikolić priprema za Srbiju.

"Ovo je desna revolucija koja se događa već desetak dana. To je proces u kome se okupljaju protivdemokratske, nacionalradikalske, antievropske i antiglobalističke političke organizacije, u kome se okupljanjima do neke mere destabilizuje vlast i do neke mere destabilizuje proces pristupanja EU", rekao je Đenero Tanjugu.

On je kazao da to, pre svega, stvara "svojevrstan prostor za formiranje nacionalističke populističke stranke koja će okupiti sve one koji su u Hrvatskoj protiv pristupanja EU i koji su za svojevrsnu revitalizaciju Tuđmanovog režima".

"To liči na oko što Tomislav Nikolić priprema za Srbiju", rekao je Đenero i naveo da taj proces kratkoročno ne utiče na vlast, ali je destabilizuje, a dugoročno vodi okupljanju antidemokratski orjentisanih organizacija.

Na pitanje kakva je mogućnost da, pored pripadnika radikalne levice i mnoštva neopredeljenih građana, desnica i veterani protest "uzmu pod svoje", Đenero ističe da se tu ne radi o preuzimanju protesta već da su antidemokratske političke opcije organizatori protesta.

"Njima se, kao što je opisano u svakom priručniku 'fašizma za tupane' (for dummies) priključuje najrazličitija klatež (ološ), pa imate vrlo sličan obrazac destabilizovanja režima demokratske vlasti kakav je bio onaj hitlerovski na kraju Vajmarske republike, u kome su učestvovali i levi radikali", naveo je on.

Đenero je kazao da u Hrvatskoj nema desnice u smislu političkog opredeljenja, već postoje nacionalistički radikali koji imaju protivkapitalističku i protivliberalnu retoriku i koji imaju probleme s privatnim vlasništvom i vrednostima koje se vezuju uz demokratsku desnicu.

Istakavši da očekuje dugo trajanje protesta, Đenero smatra da je "njihova logika jednaka logici Tomislava Nikolića, koji kaže da će uzeti stiropor i sesti na trg".

"Oni će se vući po gradu, ali ono što je izrazito opasno je što to nisu normalne šetnje gradom, nego svojevrsni putujući linč. Nisam čuo u istoriji da su se demokratski protesti odvijali tako da se nosiocima vlasti dolazi pod prozore privatnih kuća i da im se preti deložacijom, što smo čuli pred zgradom premijerke Jadranke Kosor", kazao je Đenaro.

On je naveo, takođe, da nisu poznati pozivi "na ritualno samoubistvo, što smo čuli pred kućom potpredsednika Sabora Vladimira Šeksa".

"Što god mislili o političkim akterima i koliko god njihovi potezi bili sporni, kad se tim ljudima dolazi pred kuće, to ima vrlo neugodan ođek", zaključio je Đenero.

Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) osudila je govor mržnje i pozive na linč pojedinaca iz srpske zajednice na protestima u Hrvatskoj.

Predsednik SDSS Vojislav Stanimirović je u subotu u pauzi sednice Glavnog odbora stranke rekao da su govor mržnje i pozivi na linč pojediniih Srba i osuđivanje SDSS-a i čelnih ljudi stranke nedopustivi u jednoj demokratskoj državi, dodavši da niko nema pravo da njega lično proziva zbog političkog delovanja.

"Govor mržnje više se puta čuo i u Saboru, ali nisu sankcionisani oni koji ga šire", rekao je Stanimirović i pohvalio Vesnu Pusić, iz Hrvatske narodne stranke, zato što je bila među retkima koja je reagovala na govor mržnje koji se čuo na veteranskim protestima.

On je rekao da je o govoru mržnje SDSS, kao koalicioni partner, informisao premijerku Jadranku Kosor i predsednika Hrvatske Ivu Josipovića.

"Srbi se nisu osećali ugroženima ni 1991. godine, pa se tako ne osećaju ni sada", rekao je potpredsednik SDSS Milorad Pupovac, istakavši da sa zabrinutošću konstatuje obnavljanje i širenje nedemokratskih izrazito desnih političkih govora, zahteva i nastojanja koja ugrožavaju ono što je postignuto u međuetničkim odnosima, kako u istočnoj Slavoniji, tako i drugde u Hrvatskoj.

"Pojedinci i grupe smatraju da imaju pravo biti pravna država, govoriti ko je kriv, a ko nije, koga treba suditi, a koga osloboditi", rekao je on i naglasio da je malo političkih stranaka koje to smatraju problemom.

Pupovac je kazao da je sve ono što ima obeležja demokratskih zahteva, demokratskih upozorenja i iskazivanja nezadovoljstva normalno i legitimno, ali da je o tome kad će biti održani izbori, potrebno povesti razgovore između vlade i opozicije.

"Predstavnici vlade i opozicije moraju shvatiti razmere nezadovoljstva i interese države u pogledu pristupanja EU ili zaustavljanja ekonomskog propadanja. Ako nisu u stanju pronaći odgovor, nezadovoljstvo građana će se izručiti na glavu i jednima i drugima", rekao je Pupovac.

On je dodao da bi dve strane trebalo što pre da se sastanu i definišu vremenski okvir za održavanje izbora.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image