• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska neće da izručuje Amere MKS-u

Hrvatska je spremna da potpiše sa SAD bilateralan sporazum o medjusobnom izručivanju optuženih za ratni zločin i tako reši spor s Amerikom oko člana 98 o neizručivanju američkih državljana Medjunarodnom krivičnom sudu (MKS).

Hrvatska je spremna da potpiše sa SAD bilateralan sporazum o medjusobnom izručivanju optuženih za ratni zločin i tako reši spor s Amerikom oko člana 98 o neizručivanju američkih državljana Medjunarodnom krivičnom sudu (MKS).

Kompromisni predlog, koji je sastavila američka administracija, već je naišao na prihvatanje u hrvatskoj vladi, kao i u kabinetu predsednika Stjepana Mesića, pa postoji velika mogućnost da bude potpisan pre ili za vreme boravka potpredsednika SAD Dika Čejnija u Dubrovniku, od 5. do 7. maja, piše "Slobodna Dalmacija".

Spor Hrvatske i SAD oko člana 98 traje tri godine i bio je jedna od glavnih prepreka hrvatskom napredovanju prema članstvu u NATO. Američki Senat je usvojio i zakon po kojem je svim zemljama koje su odbile da potpišu taj sporazum obustavljena isporuka američke vojne pomoći.

Predsednik Mesić bio je glavna brana potpisivanju tog sporazuma, pre svega iz moralnih principa, jer je Hrvatska obavezna da izručuje svoje državljane Haškom sudu, pa ne sme od te obaveze poštedeti ni državljane SAD, ali i iz političkih principa, jer je Hrvatska jedna od osnivačica MKS.

Član 98 potpisalo je više od 100 zemalja, ali mali broj iz Evrope, tek neke istočnoevropske zemlje, koje su kasnije ionako ušle u NATO, pa taj sporazum više nije imao realnu snagu, ali i Makedonija i Albanija, zemlje koje su zajedno s Hrvatskom kandidati za NATO.

Potpredsednik Čejni će u Dubrovniku dati podstrek tim zemljama za NATO, pa ako i Hrvatska pristane na kompromisni, bilateralni sporazum s Amerikom, biće srušena jedna od glavnih prepreka na putu prema NATO.

Bilateralnim sporazumom po kojem bi Hrvatska izručivala Americi njene državljane optužene za ratni zločin, a SAD Hrvatskoj njene, bio bi zadovoljavajući za obe strane.

SAD bi dobile traženu garanciju da njihovim državljanima neće biti sudjeno pred medjunarodnim, već pred američkim sudovima, a Hrvatska će izbeći pominjanje člana 98 i pritom zadovoljiti čak i pravnu formu, jer je MKS ionako tek druga sudska instanca, zato što domaći sudovi imaju prednost u sudjenju optuženima za ratne zločine.

Hrvatska će potpisivanjem da spase obraz jer neće popustiti na američki pritisak oko člana 98, a SAD će dobiti garanciju od zemlje u turbulentnom regionu da njihovi optuženici neće doći pred medjunarodni, već pred američki sud.

"Čini se da Čejni, koji će u Dubrovniku razgovarati s čelnim ljudima Američko-jadranske povelje, uključujući i Mesića i premijera Iva Sanadera, neće otići iz Hrvatske praznih ruku. Pitanje je samo što nosi zauzvrat", piše "Slobodna Dalmacija".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image