• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tri haška scenarija za Gotovinu

Šef advokatskog tima hrvatskog generala Ante Gotovine Luka Mišetić izjavio je da postoje tri scenarija za presudu Gotovini u Haškom sudu, najavljenu za petak.

Ako presuda bude oslobađajuća, Gotovina, koji sa saborcima Mladenom Markačem i Ivanom Čermakom čeka odluku Haškog suda u procesu za zločine počinjene za vreme i nakon operacije Oluja, mogao bi već u petak poslepodne da bude pušten na slobodu.

Praksa Haškog suda je da osoba sa slobode čeka pravosnažnu presudu, i pored moguće žalbe tužilaštva, kaže Mišetić za "Večernji list".

Ako izrečena kazna bude manja od vremena provedenog u pritvoru, odnosno pet godina i četiri meseca, koliko je prošlo otkad je Gotovina u decembru 2005. uhapšen na teritoriji Španije, general će takođe biti pušten.

Ukoliko je kazna manja od osam godina i jednog meseca, s obzirom na vreme provedeno u pritvoru koje iznosi više od dve trećine kazne, onda bi odbrana odmah podnela zahtev predsedniku suda da ga pusti na slobodu. Tada bi taj postupak trajao oko nedelju dana, precizirao je Mišetić.

Ističući da bi i takva osuđujuća presuda bila poraz. Mišetić je zaključio da "u ovoj situaciji postoji samo jedna pravedna odluka, a ta je da je general Gotovina nevin".

Advokat istovremeno tvrdi da su hrvatske i strane obaveštajne službe podmetale Gotovini tokom njegovog bekstva.

U nekim periodima hrvatske vlade su logistički pomagale odbranu, ali je velika šteta naneta višegodišnjom potragom za artiljerijskim dnevnicima koji ne postoje, rekao je Mišetić.

"Mislim da je pitanje artiljerijskih dnevnika bilo štetno jer se na taj način tužilaštvo pokušalo spasiti alibijem da se nešto skriva i da zbog toga ne mogu dokazati tvrdnje o prekomernom i neselektivnom granatiranju srpskog stanovništva. Zbog te konstrukcije nismo se mogli baviti svojim poslom nego smo se morali brinuti i braniti članove našeg tima od optužbi da su otuđili te dokumente. Nažalost, velika podrška tvrdnjama tužioca Serža Bramerca i raznim neistinama dolazila je iz vojne obaveštajne službe Hrvatske", rekao je Mišetić.

On u tom kontekstu pominje dnevnike evropskih promatrača koje je odbrana zatražila ali ih nije dobila.

"Artiljerijske dnevnike Hrvatske vojske uzeli su pripadnici UN, dva Rusa i jedan britanski general, u Grahovu iz napuštene komande hrvatskih snaga", tvrdi advokat i dodaje da je odbrana to dokazala i podnela i prijavu hrvatskom državnom tužilaštvu, ali se ništa se nije desilo.

"Kada god je odbrana pokrenula to pitanje, ćutalo je sudsko veće ali i Bramerc", rekao je Mišetić koji tvrdi da bi se tim dnevnicima dokazalo da je artiljerija HV gađala isključivo vojne ciljeve.

Mišetić hrvatske vlasti proziva da su dozvolile da postanu istražni servis tužilaštva, a pominje i podmetanja stranih i domaćih obaveštajnih službi, koje su tokom Gotovininog bekstva širile razne dezinformacije o njegovoj navodnoj lokaciji.

Tužilaštvo za Gotovinu traži 27 godina zatvora, za Markača, koji je bio komandant specijalnih jedinica MUP, 23, a za Čermaka, koji je nakon Oluje bio upravnik Knina i okoline, 17 godina zatvora.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image