Iako se prethodno divio prirodi Crne Gore i zažalio što nije Crnogorac jer bi bio viši rastom, rastajući se od domaćina bivši američki predsednik i suprug aktuelnog državnog sekretara SAD Hilari Klinton je poručio da Makedoniji želi prosperitet.

Na kraju obraćanja Bil Klinton je rekao: "Ako se suočavamo sa problemima, gladamo u budućnost i koncentrišemo se na ono što nam je zajedničko, budućnost je svetla", rekao je bivši američki predsednik.

"I budućnost Makedonije", dodao je Klinton, "koja svojom lepotom oduzima dah".

"Nemojte to da uprskate. Bog vas blagoslovio", završio je Klinton, prenosi RTS.

Klinton je prethodno u Baru održao predavanje studentima Univerziteta "Mediteran" gde je naveo da region Balkana treba da bude integrisan u Evropu, preko Evropske unije i NATO.

Prilikom dodele počasnog doktorata Klintonu rektor tog univerziteta Stevan Popović obrazložio je da je Klinton to zaslužio svojim doprinosom na poboljšanju i razvoju obrazovanja, međuuniverzitetskoj razmeni i doprinosu rešavanju globalnih problema.



Govoreći o evropskim integracijama Srbije, Klinton je na samitu "Balkanska inicijativa za jačanje društava jugoistočne Evrope".rekao i da je neophodno nastaviti posao na internoj integraciji balkanskog regiona i podsetio da je raspad bivše Jugoslavije proizveo pitanje kakva će biti budućnost i da li će etničke, verske i političke razlike ovog regiona dovesti do integracije ili dezintegracije, odnosno bojnog polja.

Isto pitanje se, prema njegovom mišljenju postavlja i danas na Bliskom istoku. "Imali smo rat u Bosni i nakon toga sukob na Kosovu. Bilo je potrebno doneti veliki broj odluka koje, kada ih sada posmatramo, možda se može učiniti da su bile očigledne, ali nisu”, rekao je bivši američki predsednik.

Klinton je dodao i da želi da iskaže poštovanje svim ljudima koji su tada na različit načine morali da se slože sa pitanjem kako će izgledati 21. vek. Bilo je pitanje da li će novostvorene granice, koje više nisu tako jasne, biti dobre ili loše, da li će, kako je rekao, prevladati pozitivne ili negativne sile.

Klinton je rekao da Evropu vidi kao jedinstveni kontinent koji će živeti u miru i demokratiji sa funcionanim vladama koje će razvijati svoju solidarnosti. Zato je, kako je rekao, nakon odlaska sa funkcije američkog predsednika on odlučio da osnuje Fondaciju koja će se baviti umrežavanjem, a to znači korišćenje najboljeg kako bismo, kako je rekao, svi zajedno najbolje funkcionisali, jer mreže same po sebi osnažuju društvenu solidarnost.

Prethodno je na predavanju na Univerzitetu "Mediteran" izjavio da su ključni izazovi savremenog sveta nejednakost, nestabilnost i klimatske promene i istakao da se u rešavanju svetskih izazova "mora uticati na promenu stavova ljudi koji odlučuju o budućnosti".

"Moramo podeliti odgovornost i mogućnosti", poručio je Klinton u Baru tokom izlaganja koje su direktno prenosili Televzija Crne Gore i privatna televizija "Atlas".

Klinton je u Crnu Goru doputovao na poziv "Atlas fondacije" crnogorskog biznismena Duška Kneževića.

Bivši predsednik SAD je u Bečićima kod Budve učestvovao na konferenciji "Balkanska inicijativa za jačanje društava jugoistočne Evrope".

Na skupu su govorili premijer Crne Gore Igor Lukšić i predsednik Atlas grupe Duško Knežević, a učestvuju, između ostalih, i bivši crnogorski premijer Milo Đukanović, kao i bivši predsednici Slovenije i Hrvatske Milan Kučan i Stjepan Mesić.

Iz aktuelne srpske vlade na skupu ne učestvuje niko.

Konferencija je, kako kažu organizatori, "inspirisana Klinton global inicijativom", čiji je osnivač bivši američki predsednik.

Glavni cilj skupa, kako prenose podgorički mediji, jeste razmatranje “gorućih izazova sa kojima se jugoistočna Evropa sreće, kroz razvoj prekogranične i novih modela međusektorske saradnje”.

Inače, druženje s Klintonom staje od 850 do 1.150 evra, s tim što je moguć popust 10 odsto.

Naime, ukoliko je neko želeo poslovnu promociju na konferenciji u Budvi čiji je učesnik i Klinton, ili priliku da bude u njegovom okruženju na završnom banketu, mora da plati 1.000 evra.

(MONDO/agencije)