• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jutarnji: Mladića odao prsten

Zagrebački "Jutarnji list", koji je prvi javio da je uhapšen Ratko Mladić, piše da ga je identifikovao doušnik policije na osnovu njegovog prstena koji nikada nije skidao sa ruke.

List piše da je BIA još pre nekoliko meseci utvrdila da bi se najtraženiji haški bjegunac mogao nalaziti u okolini Zrenjanina gde žive i njegovi rođaci i o tome je obavestila predsednika Borisa Tadića i Specijalno tužilaštvo za ratne zločine Srbije.

Prema tvrdnjama lista, tu informaciju Tadić je preneo glavnom haškom tužiocu Seržu Bramercu, koji ipak nije bio zadovoljan, već je insistirao na preciznom lociranju i hapšenju Mladića.

Situacija se, piše dalje "Jutarnji", potpuno preokrenula nakon što je policiji stigla dojava o Miloradu Komadiću, kao osobi koja bi mogla biti begunac Ratko Mladić.

Hrvatski list piše da je akcija hapšenja, koju su sproveli specijalci, bila brza, a Mladić, koji je u kući, navodno, bio sam s rođakom, nije pružao otpor.

Ratko Mladić uočen je u Lazarevu skoro slučajno, nekoliko dana pre samog hapšenja. Odao ga je prsten pečatnjak sa tamnim poludragim kamenom, od kojeg se nije odvajao ni tokom rata.

Prsten je prepoznao policijski doušnik i potom obavestio srpski MUP o lokaciji u Lazarevu, na kojoj se begunac skrivao pod lažnim imenom Milorad Komadić.

Regionalni mediji dali su danas širok prostor izveštajima o hapšenju Mladića uz ocenu da je taj događaj izuzetno važan ne samo za Srbiju, već i za odnose u regionu u celini.

"Uhapšen zlikovac i krvolok", "Skrivali zlo 16 godina" ili "Mladić uhićen (uhapšen), Tadić ushićen" samo su neki od naslovih stranica hrvatskih novina koje su kao i ranije elektronski mediji dale velik prostor hapšenju Ratka Mladića.

U specijalnim prilozima koji su zauzimali i preko deset stranica detaljno se pisalo o okolnostima hapšenja, a neke su redakcije poslale i novinare u Lazarevo da iz prve ruke saznaju o Mladićevom životu u tom mestu i kao u "Večernjem listu" dobiju izjave meštana da Mladić nije uhapšen u tom selu.

U mnoštvu objavljenih izjava pozdravlja se taj događaj i ocenjuje kao bitan događaj i izražava uverenje da je to značajan dan za odnose u regionu, ali i za žrtve koje će dobiti zadovoljštinu.

Takođe se ističu i izjave u kojima se sada traži i hapšenje Gorana Hadžića, ali i one iz domena teorije zavere koje su izneli neki hrvatski veterani i desničari i političari iz BiH - da su vlasti Srbije odavno znale gde je Mladić i da su ga sada odlučile uhapsiti.

Hapšenje Mladića udarna je vest i u medijima u BiH, a stavovi su različiti u odnosu iz kog entiteta dolaze političari.

U Sarajevu, kao i u njihovim medijima, "Oslobođenje", "Avaz", vlada euforija i preovladava retorika iz 90-tih, dok banjalučki mediji uglavnom prenose informacije bez komentara i ocena.

Mediji u Federaciji BiH donose komentare poput "uhapšen srebrenički koljač" i "srebrenički krvolok".

U komentaru novinara Vlastimira Mijovića za "Dnevni avaz" navodi se da je za hapšnje Mladića "ipak, trebalo da međunarodna zajednica grubo stavi do znanja Srbiji da na približavanje Evropi nikako ne može računati s Mladićem na slobodi".

"Trenutak u kojem je Mladić uhapšen, kad je Srbiji dogorelo do nokata, potvrdio je stare sumnje da beogradski zvaničnici drže zloglasnog ratnog kolovođu u nekoj vrsti 'kontrolisane slobode', odnosno kućnog pritvora. Da su hteli, davno su ga mogli predati međunarodnoj pravdi", smatra komentator.

Mediji prenose transkripte telefonskih razgovora tokom rata u BiH, kada je Ratko Mladić naređivao oficirima da pucaju po Sarajevu.

"Velušiće tući, Velušiće i Pofaliće tući, tamo nema srpskog življa mnogo", naredio je Mladić jednom od pukovnika VRS 28. maja 1992. godine, nabrajajući nazive sarajevskih naselja.

"A tući ono oko one Dobrovoljačke, oko one Humske gore, i Đure Đakovića gore. Ali, idi na artiljerijsko osmatranje, da ne mogu da spavaju, da razvučemo pamet njihovu", naređivao je Mladić.

Mediji navode da se "oni koji su ostali da žive pod opsadom Mladićevih snaga, sećaju straha, masakra u redovima za vodu i hleb, pretrčavanja preko mostova koje su pokrivali snajperisti, granatiranja bolnica..."

Sarajevsko Oslobođenje u komentaru dana navodi da "Ratko Mladić nije odgovoran za smrt svake muške glave iz istočne Bosne, već i za smrt ženske, staračke i dečije glave".

List navodi da "Mladićevo hapšenje nije kraj već početak" jer je "na slobodi još deo onih iz srednjeg ešelona, onih koji su operaciju zapravo vodili na praktičnom nivou: od izdavanja naređenja za slanje vojnika iz tačke A u tačku B ili kamiona i bagera iz tačke C u tačku D".

Slovenačka štampa ocenila je da hapšenje Mladića predstavlja veliki uspeh Srbije na putu u EU, ali i uspeh Unije.

Slovenački "Dnevnik" navodi da je hapšenjem Mladića EU uspela da izdejstvuje slom nacionalnog mita.

"Postavljanje hapšenja ratnih zločinaca kao uslov za moguće pristupanje EU bila je originalna ideja bez koje bi zatvor u Sheveningenu bio prazan", smatra list.

"Primorske novice" ukazuju da je Mladić uhapšen kada je sazrela politička situacija, nakon što se veći deo srpske političke elite odlučio da bi izručenje moglo da donese veću korist od njegovog skrivanja.

Hapšenje Mladića, kako ocenjuje list, nije finalni akt normalizacije odnosa Srbije i Bosne, već početak.

Dnevnik "Večer" hapšenje Mladića vidi kao test za region, ocenjujući da je pravi pobednik ove "priče" Beograd koji je sada uklonio poslednju prepreku na putu u EU.

Tri podgorička dnevna lista, Pobjeda, Vijesti i Dan, posvetila su veliki prostor informacijama o hapšenju vojnog lidera bosanskih Srba i o reakcijama na taj događaj, ali sa različitim naslovima i intonacijom.

Pobjeda je na prvoj stranici objavila naslov "Kraj farse duge 15 godina", Vijesti su donele naslov "Stižu ga bosanske mrtve duše", dok je Dan u naslovu samo konstatovao "Uhapšen general Ratko Mladić".

Pobjeda je na naslovnoj strani objavila i fotografiju uhapšenog Mladića, sa kačketom na glavi, zatim, nekoliko fotografija iz njegove ratničke karijere, kao i fotografiju sa jedne od sahrana u Srebrenici.

U Vijestima, takođe, na naslovnoj strani su dve fotiografije - jedna sa generalskom kapom, a druga sa kačketom, načinjena prilikom Mladićevog privođenja.

List Dan objavjuje fotografiju Mladića u generalskoj ratnoj uniformi, u stavu mirno.

Pored informacija o hapšenju i reakcijama, objavljenim na dve pune stranice, Dan objavljuje i reportažu iz rodnog sela Mladića, pod naslovom "Zavičaj tihuje i strahuje".

Prema navodima u listu Dan, u Kalinoviku, kao i Mladićevom selu Božanovići, "svuda je ista reakcija, srdžba i bes, na licima prolaznika se čita ogorčenje".

List Vijesti je uz informacije o hapšenju Mladića, objavio više fotografija o kolonama izbeglica u Bosni, kao i sa sahrane srebreničkih žrtava.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image