Slušaj vest

J.P. (33), majka dvoje maloletne dece i njen suprug, 12. jula oko 21.30 časova proživeli su najteže trenutke u svom životu koji su ličili na horor scene iz filmova. U njihovu porodičnu kuću u kotorskom naselju Škaljari upao je raskrvavljeni mladić u stanju neuračunljivosti uzvikujući: "Molim vas otvorite mi, ubiće, ubiće me, krvav sam, ranjen sam..".

"Da je taj mladić imao oružje, danas ne bih sedela ovde sa vama i ovo vam pričala. U Kotoru bi se ponovila tragedija sa Cetinja, a moja porodica bi bila još jedna u nizu iz vesti crne hronike. Pitam se da li čekamo da se dogodi tako nešto, pa da nadležne institucije počnu da rade svoj posao i da se kolektivno probudimo i shvatimo da svakodnevno možemo biti nasumične mete ljudi sa psihičkim problemima i koji su pod dejstvom narkotika. Ovo je alarm za sve", ističe J.P u ispovesti za "Pobjedu".

"Potrčala sam da sakrijem decu"

Pre upada u kuću, Kotoranin N. M. (20) je polomio stakla na prostorijama Crvenog krsta, a potom, krvavih ruku od povreda, obišao nekoliko kuća u koje nije mogao da uđe jer su vrata bila zaključana. Nakon toga je preskočio ogradu i upao u porodičnu kuću J. P. kod kojih su vrata bila otključana, nakon čega su usledile traumatične scene.

"Dana 12. jula oko 21.30 časova, suprug, naše dvoje dece, starosti četiri i sedam godina, i ja nalazili smo se u porodičnom domu, provodili uobičajenu porodičnu noć. Suprug se igrao sa decom, ja sam slikala i odjednom sam čula da neko viče: 'Ubiće me, ubiće me!'. Muški glas se čuo sve glasnije, instinktivno sam se okrenula prema mužu i rekla mu", trči, brzo zatvori vrata. On je odmah odreagovao i uspeo u poslednjem momentu da zaključa.

Kako priča J.P, pomahnitali mladić već se uhvatio za kvaku i pokušavao da otvori otključana vrata.

"Nakon toga počinju scene koje su ličile na one iz horor filmova"

"Nakon toga počinju scene koje su ličile na one iz horor filmova. U tom momentu mi ne znamo ko je mladić, da li ima oružje kod sebe i shvatamo ozbiljnost i opasnost situacije. Dosetila sam se i potrčala da decu sakrijem u ormar u dečjoj sobi, jer nismo imali gde da pobegnemo, a i da ih zaštitim od eventualnih nemilih prizora i scena. Mladić je uporno navaljivao na vrata pokušavajući da ih otvori, urlajući i ponavljajući reči: 'Ubiće me, ubiće me, molim vas otvorite mi, ranjen sam i krvav...'. Odmah sam pozvala policiju. Dok nisu stigli, muž i ja smo stajali iza vrata i molili provalnika da ode što je on kategorički odbijao, a potom još grublje navaljivao i nagovarao nas da mu otvorimo da uđe, jer će ga neko ubiti i da ga jure. Policija je došla brzo, za pet minuta i 56 sekundi, ali nama su ti momenti bili kao večnost. On nije odustajao, pokušavao je na sve moguće načine, bio je uporan u naumu da uđe, a kada smo mu rekli da smo pozvali policiju, tek onda je počeo burno da reaguje", ispričala je sagovornica.

U međuvremenu, a pre dolaska policije, mladić se zaključao u hodniku kuće, između donjeg i gornjeg sprata gde se nalazila četvoročlana porodica.

"On je prvobitno provirio na donji sprat i video da nema nikoga, zaključao vrata i krenuo da se penje stepenicama na gornji sprat gde smo mi bili zaključani. Kada je došla policija, molili su ga i pokušavali da ga urazume da otključa vrata i da se preda, međutim - on se u jednom momentu iz hodnika uputio na terasu.

Policija je ponovo pokušavala da ga privoli da siđe, što je on odbijao i odjednom je skočio sa visine od četiri-pet metara. Pao je leđima na beton i onda se ređaju još neverovatnije scene. On nastavlja da se opire hapšenju, a nakon što je pet-šest policajaca uspelo da ga savlada i nakon što su mu stavljene lisice, on ponovo ustaje i pokušava da beži. U kakvom stanju je bio, najbolje govori činjenica da ga je policija uz pomoć osoblja Hitne pomoći jedva obuzdala", priča sagovornica "Pobjede" i dodaje da su sve što se dogodilo zabeležile nadzorne kamere.

Sagovornica je potvrdila da je pre upada u njihovu kuću, mladić provalio u prostorije Crvenog krsta gde je napravio lom, a potom je išao od kuće do kuće.

"Komšije su nam sutradan ispričale da su im na kvakama bili tragovi krvi, ali svima su vrata na sreću bila zaključana. Eto, kod nas, sticajem okolnosti, vrata su bila otključana i uspeo je da uđe. Obilazio je sve, kod komšije je preskočio ogradu i tako je uleteo kod nas jer nigde nije naišao na otključana vrata i ljude. Da je samo želeo da se sakrije mogao je da to uradi u Crvenom krstu gde nije bilo nikoga. Znači - on je tražio nekoga, to potvrđuje i ta njegova potreba da uđe kod nas", ispričala je J. P.

Ono što je zabrinjavajuće, kako ističe sagovornica, jeste činjenica da je mladić svojevremeno otpušten iz Specijalne bolnice za psihijatriju u Dobroti na kućno lečenje, te da je, prema njenim saznanjima, bio bez terapije duži vremenski period usled čega je očigledno došlo do pogoršanja njegovog stanja.

"Pritom, utvrđeno je da je te večeri bio i pod dejstvom narkotika, kokaina. Kasnije smo saznali da je reč o osobi koja je počinila niz krivičnih dela - napad na fizičko lice nožem, napad na službeno lice, pljačka kladionice sekirom, posedovanje narkotika", kazala je ona, ističući da do te noći nisu znali ko je mladić, te da je očigledno "da smo bili njegove nasumično odabrane žrtve".

"Mi od te noći ne spavamo, ne živimo normalno, sve te slike su nam i dalje pred očima, nemamo mira. Razmišljamo čak i da se odselimo iz kuće u kojoj smo živeli srećno i mirno i bili uvereni da smo bezbedni", kaže ogorčeno J. P.

Prema njenim rečima, alarmantna su saznanja i činjenice do kojih su došli nakon ovog nemilog događaja, tačnije da ovo nije izolovan slučaj u Kotoru, te da je znatan broj osoba sa ovakvim i sličnim problemima na slobodi.

Akter priče - N. M, nakon ovog incidenta, upućen je na lečenje u Specijalnu bolnicu za psihijatriju u Dobroti.

BONUS VIDEO:

01:09
"OVIM JE UBICA POKAZAO PRVE NAZNAKE DA MU TREBA POMOĆ!" Stručnjaci analiziraju ekskurziju: Upadljivo je isto ponašanje svih 7 dana Izvor: Kurir televizija

(Pobjeda/MONDO)