"Nisam ništa najavljivao niti sam ikoga ovlastio da u moje ime govori o bilo kakvoj tužbi, jer sam uvek sve poslove radio postepeno, jedan po jedan", rekao je Vučurević.

Komentarišući današnju izjavu jednog od njegovih advokata Vladimira Božovića da bi Vučurević mogao da tuži Srbiju zbog nezakonitog pritvora u kome je proveo dva i po meseca, ratni načelnik opštine Trebinje je istakao da niko u njegovo ime ne može da tuži Srbiju, jer se za to on pita.

Istakavši da je istina da je na neustavan i nezakonit način uhapšen i da je nezakonito bio zatvoren 44 dana u zatvoru u Šapcu, Vučurević je rekao da će postupiti kako misli da je najpametnije, kada se sve završi i kada vidi da li će hrvatska osnažiti optužnicu.

On je tužnim ocenio što je Hrvatska podnela tužbu protiv njega i raspisala poternicu bez ikakvih dokaza, koju sud ne može da prihvati pa sada, kako je naveo, traže da se konkretizuje.

Na pitanje da li je zadovoljan zastupanjem svojih advokata, Vučurević je naglasio da ih ima više i da deluju kao "raštimovan orkestar".

"Oni se međusobno prepucavaju, tako da mislim da sam sebe najbolje branim", istakao je Vučurević, izrazivši posebnu zahvalnost ambasadoru BiH u Srbiji Borišu Arnautu koji mu, kako kaže, puno pomaže i redovno ga posećuje.

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je sredinom maja odluke Višeg suda u Šapcu od 21. aprila o izručenju i produženju pritvora ratnom načelniku Trebinja, jer smatra da nije bio stvarno nadležan za odlučivanje.

Takođe je naložio da o molbama Hrvatske i BiH za izručenje odluči Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, kao isključivo nadležan sud.

Posle te odluke, Vučurević je iz pritvora u Šapcu prebačen u Okružni zatvor u Beogradu, iz koga je pušten u petak, 17. juna.

Sud još nije odlučio o molbama za njegovo izručenje Hrvatskoj i BiH, jer je istražni sudija 26. maja zatražio neophodnu dokumentaciju od ovih zemalja, ali do danas dokumentacija nije dostavljena.

Sudija je ovim zemljama ostavio rok od 30 dana za dostavljanje tražene dokumentacije od dana prijema molbe.

Nakon odluke beogradskog suda o molbama za izručenje, koje treba da postanu pravosnažne, konačnu odluku će doneti ministarka pravde Srbije Snežana Malović.

Vučurević je uhapšen 4. aprila na graničnom prelazu Karakaj u Malom Zvorniku, na osnovu potjernice koju je za njim raspisala Hrvatska zbog navodnih ratnih zločina počinjenih tokom artiljerijskog gađanja Dubrovnika, a nedelju dana kasnije je podnela zahtev za njegovo izručenje.

I Ministarstvo pravde BiH je zatražilo izručenje Vučurevića, jer se protiv njega vodi istraga zbog navodnih ratnih zločina u Trebinju.

Vučurević ima državljanstvo BiH, a 2008. godine podneo je Konzulatu Srbije u BiH zahtev za dobijanje srpskog državljanstva, koje nije dobio.

Hrvatskoj, odnosno BiH, mogao bi da bude izručen u skladu sa odredbama Evropske konvencije o ekstradiciji.

Hrvatsko tužilaštvo podiglo je 2008. godine optužnicu protiv Vučurevića zbog navodnog ratnog zločina protiv civila na dubrovačkom području i uništavanja kulturnih i istorijskih spomenika između 1991. i 1995. godine.

(Srna)