• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica vojne operacije Bljesak

Pre 11 godina počela je dvodnevna ofanziva hrvatskih vojnih snaga na područje zapadne Slavonije koje je do tada bilo u sastavu samoproklamovane Republike Srpske Krajine (RSK).

Pre 11 godina počela je dvodnevna ofanziva hrvatskih vojnih snaga na područje zapadne Slavonije koje je do tada bilo u sastavu samoproklamovane Republike Srpske Krajine (RSK).

Operacije je započela oko 5 sati ujutro artiljerijskim napadom na Pakrac i hrvatska vojska preuzela je kontrolu nad zapadnom Slavonijom. U akciji "Bljesak" stradao je veliki broj srpskih civila, a oko 30.000 njih je napustilo zapadnu Slavoniju.

Prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO), koji je predstavljen 24. jula 2003. godine, u akciji "Bljesak" pripadnici hrvatske vojske su ubili ukupno 83 srpska civila. Od tog broja njih 30 ubijeno je u napadima na izbegličke kolone, a 53 osobe su ubijene u svojim kućama.

Prema podacima Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" iz aprila 2003, prvih dana maja 1995. ubijeno je ili nestalo 283 Srba iz zapadne Slavonije.

Dan po otpočinjanju akcije "Bljesak" bivši predsednik RSK Milan Martić naredio je raketiranje Zagreba koje je trajalo dva dana, zbog čega je kasnije optužen i sudi mu se u Hagu. Snage bivše RSK ispalile su na grad 23 projektila i tada je poginulo šest ljudi, a 176 osoba je ranjeno.

Zbog ratnih zločina počinjenih u akciji "Bljesak" Tribunal za ratne zločine u Hagu pripremao je optužnicu protiv tadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tudjmana (preminuo 1999).

Kao mogući haški optuženik zbog "Bljeska", spominjan je i načelnik Glavnog štaba Hrvatske vojske general Petar Stipetić. Njega su u aprilu 2001. u Zagrebu saslušali haški istražitelji. Nakon sprovedene istrage oslobodjen je sumnje za učešće u ratnim zločinima počinjenim tokom akcija Medački džep, "Bljesak" i "Oluja".

Haški istražitelji su, takodje, saslušali više osumnjičenih hrvatskih oficira, medju kojima i penzionisanog admirala Davora Domazeta, penzionisanog generala Mladena Markača i penzionisanog generala Luku Džanko, koji je komandovao vojnom oblasti Bjelovar a njegove jedinice učestvovale u okršajima kod Okučana tokom akcije "Bljesak".

U martu 2004. Tribunal u Hagu obelodanio je optužnicu protiv Mladena Markača za zločine protiv čovečnosti i povrede zakona i običaja ratovanja i on je zajedno sa haškim optuženikom Ivanom Čermakom dobrovoljno otuputovao u Hag.

Državni tužilac Hrvatske Mladen Bajić potvrdio je da je Tužilaštvo 19. jula prošle godine primilo prijavu protiv generala Mladena Kruljca, zbog ratnog zločina u zapadnoj Slavoniji 1995. u vreme operacije "Bljesak" i da je ta prijava prosledjena nadležnom tužilaštvu u Slavonskom Brodu.

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić je 5. avgusta prošle godine, povodom 10. gišnice akcije "Oluja" unapredio Kruljca u čin general-pukovnika.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image