Radi se o imovini vrednoj 25 miliona evra, koja uključuje i samostan Dajla i zemljište pored Novigrada.

Posebna vatikanska komisija je odlučila da ukoliko Italiji ta imovina ne bude vraćena pulska biskupija moraće u narednih godinu dana da isplati 4 milina evra.

Tome su se međutim, usprotivili katolički sveštenici u Poreču, koji ne žele da prihvate papin dekret, pa ih je Benedikt XVI po brzom postupku smenio i postavio sveštenika iz Španije na njihovo mesto, od kog očekuje da izvši njegove zapovesti.

Nakon višednevnih pokušaja istarskih biskupa i sveštenstva da vredne nekretnine ne pripadnu benediktincima, Vatikan je hrvatskim sveštenicima zabranio medijska istupanja u vezi s imovinskim sporom.

U slučaju kršenja naređenja Vatikana biće sankcionisani najstrožim crkvenim kaznama, javila je sinoć Hrvatska televizija.

Kancelar Porečko-pulske biskupije Ilija Jakovljević dobio je zabranu javnih istupanja, a kako se neslužbeno saznaje, porečko pulski biskup Ivan Milovan otkazao je punomoć advokatima koji su dosad zastupali biskupiju.

Iako nema službene potvrde, čini se da će istarski sveštenici odustati od žalbe na sudsko rešenje po kome se brojne nekretnine i četiri miliona evra moraju vratiti talijanskim benediktincima iz manastira Pralje.

Priča počinje 1841. godine, kad benediktinici zaveštanjem dobivaju zgradu i zemljište da je koriste za osnivanje crkvene institucija koja je jačati veru naroda, ali da ako odu iz Dajle, gube pravo na korištenje u korist rečene ustanove.

Benediktinci su dobrovoljno otišli 1948. godine, a kako se manastir nalazi u nekadašnjoj zoni B - severozapadna Istra i Slovenačko primorje za koju je Osimskom sporazumima iz 1975. dogovoreno da će Jugoslavija, odnosno njene naslednice, platiti obeštećenje svim vlasnicima imovine na tom području, benediktinici su dobili obeštećenje.

Isplaćeno im je 1,7 milijardi talijanskih lira, odnosno 878,000 evra, ali je Tuđmanov režim 1999. godine Dajlu ustupio Porečko-pulskoj biskupiji, nakon čega su benediktinci počeli pravnu akciju za dobijanje manastira i zemljišta.

Protiv toga su osim istarskog klira bili i državni zvaničnici premijerka Jadranka Kosor i predsednik Ivo Josipović, koji su biskupu Milovanu pre nekoliko dana dali podršku.

(agencije/MONDO)