On je kazao da će se nastava u crnogorskim školama dominantno oslanjati na dosadašnji program maternjeg jezika, koji će obezbediti izučavanje specifičnosti svih jezika na prostoru Crne Gore.

Prema njegovim rečima, učenici će se, na početku nastave opredeliti koji jezik žele da unesu u naziv nastavnog predmeta radi dobijanja ocene.

"Oni imaju mogućnost da to bude crnogorski - maternji jezik i književnost, crnogorski - bosanski jezik ili crnogorski - hrvatski, a ima opcija da se unese samo maternji jezik", kazao je Lukšić novinarima.

On je ocenio da se radi o maksimalno mogućem kompromisnom predlogu.

"To je maksimalni kompromis i očekujem da ćemo u ponedeljak steći uslove da potpišemo sporazum", kazao je crnogorski premijer.

Predstavnici opozicije su prethodno saopštili da su se dve strane približile sporazumu o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu, a u nekoliko narednih dana, nakon dodatnih konsultacija, znaće se da li će biti i konačnog dogovora.

Lukšić se danas sastao s predsednikom Socijalističke narodne partije Srđanom Milićem, liderom Nove srpske demokratije Andrijom Mandićem i predsednikom Pokreta za promene Nebojšom Medojevićem.

Nakon trosatnog sastanka u Vili "Gorica", Medojević je novinarima kazao da je postignut značajan napredak u pregovorima.

"Premijer Lukšić je izašao sa maksimalno kompromisnim predlogom, koji za nas iz PZP u ovom trenutku izgleda prihvatljiv, ali ostale opozicione partije treba da obave dodatne konsultacije", rekao je Medojević.

Opozicija je podršku izbornom zakonu uslovila izjednačavanjem srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu.

Za usvajanje izbornog zakona, što je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Vanredna sednica Skupštine o izmenama Zakona o opštem obrazovanju ranije je zakazana za 2. septembar.

(Tanjug)