• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na crnogorskom-srpskom usvojen izborni zakon

Skupština Crne Gore usvojila je izmene izbornog zakona nakon dogovora premijera i opozicije o nazivu jezika. Usvajanjem Zakona ispunjen je jedan od glavnih uslova za dobijanje datuma početka pristupnih pregovora sa EU.

Predlog zakona podržali su svi poslanici koji su glasali - njih 71.

Pre glasanja Skupštinu su napustili poslanici albanskih partija, nezadovoljni tekstom novog izbornog zakona.

Zakon je izglasan nakon što je ranije danas premijer Igor Lukšić postigao dogovor sa liderima opozicije da će se nastavni predmet koji će se izučavati u školama zvati crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost.

Izjednačavanje statusa crnogorskog i srpskog jezika u obrazovnom sistemu bio je uslov opozicije da podrži izborni zakon.

Izbornim zakonom je predviđeno da pravo na afirmativnu akciju imaju narodi koji čine manje od 15 odsto stanovništva Crne Gore.

To znači da, prema povlašćenim uslovima, u skupštinske klupe neće ulaziti politički predstavnici Crnogoraca i Srba, što je bio jedan od glavnih zahteva opozicionih stranaka.

Izborni zakon predviđa da prema olakšanim uslovima u Skupštinu ulaze nacionalne partije manjinskih naroda koje na izborima ne osvoje više od tri odsto.

Ukoliko nijedna manjinska stranka ne pređe taj cenzus, predviđeno je sabiranje glasova svih partija sa jedne nacionalne liste, s tim da mogu raspolagati samo sa dva poslanička mandata.

Sporazumom premijera Lukšića i opozicije ispoštovana je realnost da je srpska jezička zajednica najbrojnija u Crnoj Gori, ali i ustavna odredba da je službeni jezik crnogorski - rekao je lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić.

"Jedna složenica koja je povezana crticom obezbeđuje apsolutnu ravnopravnost u imenu predmeta između srpskog i crnogorskog. To je ono što smo tražili, to je ono što smo dobili", rekao je Mandić novinarima u Skupštini Crne Gore.

On je pozvao sve koji se bave jezikom da izanaliziraju šta je to potpisano.

Mandić je zahvalio Lukšiću, jer je, kako je rekao, u crnogorski politički život uneo jedan novi način ponašanja, a to je put sporazumijevanja i kompromisa.

(MONDO/Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image