U deklaraciji se navodi da je Srbija to učinila donošenjem zakona kojim je svoja pravosudna tela proglasila nadležnim za postupke za krivična dela izvršena na teritoriji Hrvatske.

S ciljem dalje saradnje, poverenja i dobrosusedskih odnosa, deklaracija poziva Srbiju na sklapanje međudržavnog ugovora kojim bi se - u skladu s međunarodnim pravom - uredila pitanja nadležnosti za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid.

Ministar uprave Davorin Mlakar rekao je da deklaracija ne dovodi u pitanje želju i nameru Hrvatske da sudi i kazni ratne zločince, izvršioce zločina protiv čovečnosti i genocida.

Na predlog Vlade, Sabor je prošle sedmice raspravljao o spornom zakonu o ništavosti optužnica iz Srbije, ali o tome nije bilo glasanja zbog nedostatka kvoruma.

U javnosti se spekulisalo da bi Vlada mogla da odustane od predloženog zakona, pre svega zbog kritike iz Brisela, ali je premijerka Jadranka Kosor to negirala i juče rekla i da EU nije protiv zakona o ništavosti.

Predsednik Republike Ivo Josipović je preporučio Vladi i Saboru da ne donose zakon o ništavosti srpskih optužnica, već da odmah započne priprema međunarodnog ugovora koji će onemogućiti zloupotrebu progona za ratne zločine.

Protiv zakona je i glavni državni tužilac Mladen Bajić.

Vlada Hrvatske je inicirala donošenja zakona o ništavosti optužnica JNA i SFRJ zbog poslednjih optužnica protiv 44 hrvatska državljana, uključujući nekoliko ratnih rukovodilaca, za ratne zločine i genocid na području Vukovara 1991.

(Beta)
.