• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ex-YU 2011 – Oni su preživeli izbore

Teroristički napad na ambasadu SAD u Sarajevu, izbori u Hrvatskoj i Sloveniji i suđenje Sanaderu za korupciju obeležili su 2011. godinu u regionu.

Vehabija Mevlid Jašarević (23) iz Novog Pazara pucao je iz kalašnjikova na američku ambasadu u Sarajevu krajem oktobra. FBI je poslao svoju ekipu agenata da istraži napad, ali je Jašarević odbio da im da iskaz. Uhapšeni su i njegovi pomagači, a njegova tetka iz Novog Pazara rekla je tih dana da je Mevludin bio fin momak. Inače, on je tvrdio u istrazi da je oružje kupio do Srbina čije ime neće da kaže, a da je u radikalne krugove ušao uz Srbina Maksima Božića.

Bosna i Hercegovina je 2011. godinu provela bez vlade, iako su izbori održani još početkom oktobra 2010. godine. Ipak, dogovor šest najjačih nacionalnih stranaka o formiranju vlade je postignut na isteku ove godine, pa BiH neće oboriti belgijski rekord u funkcionisanju države bez najviše izvršne vlasti.

Probleme sa vladom su imali i Slovenci, pa su morali da budu raspisani vanredni izbori. Tako se 4. decembra ove godine pružila šansa Zoranu Jankoviću da na izborima naprečac pobedi najvećeg favorita Janeza Janšu. Slovenija još nije dobila vladu, ali su zato Janšini desničari izvređali i Srbina pobednika izbora i njegove glasače.

Istog dana kad i u Sloveniji izbori su održani i u Hrvatskoj. Hrvatska demokratska zajednica, ogrezla u korupciji, doživela je fijasko, pa je novu priliku da vodi državu dobila Socijaldemokratska partija koja predvodi Kukuriku koaliciju.

Glavni krivac za poraz je sigurno bivši hrvatski premijer Ivo Sanader koji je stvorio korupcionaški sistem tokom svoje vladavine. On se dugo krio u Austriji, da bi bio izručen ovog leta Hrvatskoj. Sanadera terete da je uzeo mito od Hypo banke u visini od 500.000 evra, kao i od mađarske naftne kompanije MOL u visini od 10 miliona evra. USKOK (hrvatska služba za borbu protiv organizovanog kriminala) pokrenula je zbog korupcije istragu i protiv HDZ-a, kome je blokirana imovina.

Delimično zadovoljenje pravde za žrtve ratova u bivšoj Jugoslaviji sigurno je i presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, koji su za ratne zločine tokom "Oluje" dobili 24, odnosno 18 godina. Ova presuda je izazvala oštre reakcije hrvatskih vlasti, a na demonstracijama pojedini branitelji su se i sekli staklom u znak protesta. Hrvatski pravaši predložili su da general bude proglašen za počasnog građanina i da dobije ulicu u Splitu, na šta se on zahvalio i zamolio da ova inicijativa sačeka bolja vremena.

Neke druge žrtve ratova u bivšoj Jugoslaviji moraće da sačekaju pravdu. General Armije BiH Jovan Divjak uhapšen je marta 2011. godine u Beču po poternici Srbije izdatoj preko Interpola, zbog ratnog zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine. Odmah nakon toga zahtev za izručenje je podnelo i Tužilaštvo BiH koje navodno zbog istog zločina vodi predmet protiv Divjaka. Austrijski sud je odlučio krajem jula da pusti na slobodu generala.

Divjak je bio junak i afere oko prikazivanja filma "Montevideo, bog te video" u Bosni i Hercegovini. Poznati glumac Sergej Trifunović se posle premijere filma u Sarajevu pojavio u majici sa likom Divjaka. Kada je "pukla bruka" u srpskom delu Sarajeva, objasnio je da se radi o slučajnosti, a ne o gestu, a slično opravdanje dao je i Dragan Bjelogrlić, režiser filma. Sve se završilo otkazivanjem premijere filma na Palama iz, kako je navedeno, moralnih i bezbednosnih razloga.

Ceo region je mesecima potresao i slučaj nestanka tinejdžerke Antonije Bilić koju je silovao i zatim ubio Dragan Paravinja. Osim sa ovim zločinom koji je prvo priznao, a zatim negirao da je počinio, Paravinja se povezuje i sa ubistvom beogradske novinarke Radislave Dade Vujasinović. Načelnik kriminalističke policije Hrvatske Vitomir Bijelić najavio je i da će policija istražiti ratni put Dragana Paravinje za koga se sumnja da je učestvovao u ratnim zločinima.

Slovencima ćemo teško oprostiti što su krajem februara povukli omiljenu "Jaffu" iz prodaje zbog navodne neispravnosti ambalaže. Trčećim korakom im se pridružila i Crna Gora, da bi se mesec dana kasnije ispostavilo da je keks ispravan, zbog čega je kompanija iz Crvenke najavila da će tužiti slovenački Institut za zdravstvenu sigurnost.

Crnogorci će zapamtiti i posetu bivšeg američkog predsednika Bila Klintona koji je na jednom predavanju u Budvi publici poručio da Makedonija svojom lepotom oduzima dah, a porodica Novaka Đokovića će dobro razmisliti pre nego što sledeći put zapuca jahtom za Dubrovnik. Ipak, da ne bude da se samo svađamo u regionu, stigla nam je i lepa vest o ženidbi Igora, sina Milorada Dodika, koji je uzelo lepu Arijanu Demirović, ćerku nekadašnjeg fudbalera bihaćkog Jedinstva.

Poslednji premijer Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Ante Marković zauvek nas je napustio, a samo dan kasnije pridružio mu se i njegov potpredsednik Živko Preg. Poslednji čuvar Jugoslavije sahranjen je 1. decembra na dan ujedinjenja Kraljevine Jugoslavije.

(MONDO, Boris Milićević)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image