• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sahranjen Kiro Gligorov

Kiro Gligorov, dugogodišnji funkcioner SFRJ i prvi predsednik nezavisne Republike Makedonije, sahranjen je danas u Skoplju.

Po poslednjoj želji Gligorova, sahrana na gradskoim groblju Butel je obavljena u prisustvu porodice, bez visokih državnih i vojnih počasti.

Sahranjen je u Aliji Velikana u grobnici gde je 2009. sahranjena njegova supruga Nada Gligorova.

Vlada je juče ponudila da Gligorov bude sahranjen u pratnji gardista i da budu ispaljeni počasni plotuni, ali porodica je insistirala da se ispuni želja Gligorova i da sahrana bude skromna, kako je on i živeo.

Pre sahrane je održana komemoracija u Skupštini Makedonije i u Socijaldemokratskom savezu Makedonije čiju člansku knjižicu broj jedan je imao Gligorov.

Predsednik Republike Makedonije Đorđe Ivanov je na komemorativnoj sednici održanoj u Sobranju pozvao građane da budu ponosni na danas sahranjenog presednika Kiru Gligorova onako kako su ponosni na svoje druge istorijske velikane.

U govoru na komemoraciji, Ivanov je izrazio saucešče porodici Gligorova i građanima.

"Zajednička država se raspadala - negde kravavo, a kod nas, u Makedoniji, proces sticanja nezavisnosti se odvijao mirno. Zasluga za to je Kire Gligorova koji je bio netipičan lider. On je u vreme kada je Makedonija bila blokirana i ignorisana, strpljivo i pažljivo probijao put ka međunarodnom priznavanju zemje", istakao je Ivanov.

Zastave su spuštene na pola koplja, jer je danas u Makedoniji dan žalosti. U spomen i u znak poštovanja prvog predsednika nezavisne Makedonije, građani se upisuju u knjige žalosti otvorene kod presedničke Vile "Vodno" i u Socijaldemokratskom savezu Makedonije.

Sutra i u četvrtak knjige žalosti će biti otvorene i u Narodnim kancelarijama Predsednika Makedonije u Skoplju i Tetovu.

Imao je 94 godine kada je umro u nedelju uveče, prirodnom smrću.

Bio je jedan od vodećih makedonskih političara u vreme socijalističke Jugoslavije, ali i nakon njenog raspada i osamostaljenja Makedonije.

Na početku raspada Jugoslavije, pozvao je makedonske vojnike da se povuku iz Jugoslovenske narodne armije (JNA), a potom sa generalom JNA Blagojem Adžićem dogovorio mirno povlačenje jedinica iz Makedonije.

Tako je od 1991. godine Makedoniju mirnim putem - referendumom, doveo do samostalnosti. U dva predsednička mandata Gligorov je promovisao politiku ekvdistance prema svim susedima- Srbiji, Grčkoj, Bugarskoj i Albaniji.

U vreme njegovog mandata dogodili su se najvažniji događaju u makedonskoj savremenoj istoriji, od proglašavnje nezavisnosti 8. septembra 1991. godine, preko donošenja Ustava nešto kasnije, do prijema Makeodnije u UN.

Na funkciji predsednika Makedonije nalazio se do 1999, a oktobra 1995. godine preživeo i atentat u centru Skoplja, čiji počinioci do danas nisu otkriveni.

Gligorov je rođen 3. maja 1917. godine u Štipu. Gimnaziju je završio u Skoplju, a 1939. Pravni fakultet na Univerzitetu u Beogradu.

Bio je učesnik partizanskog pokreta od 1941. godine i posle rata obavljao niz najviših državnih i partijskih funkcija u Jugoslaviji.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image