• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko je rat koštao Hrvatsku?

Pet godina rata 90-ih godina Hrvatsku je koštalo 10,47 milijardi nemačkih maraka (oko 10,5 milijardi evra).

Ni 16 godina po okončanju rata ne zna šta je s još najmanje jednom milijardom maraka, objavio je direktor Hrvatskog helsinškog odbora Dražen Rajković.

Rajković je ove podatke izneo u svom magistarskom radu, koji je objavio hrvatski nedeljnik "Nacional", uz napomenu da je to prvi naučni rad na temu troškova rata od 1990. do 1995. godine tokom raspada bivše SFRJ, te da ruši niz uvreženih verovanja o "ceni" rata.

Svota od 10,47 milijardi tadašnjih nemačkih maraka je suma direktnih troškova koje je Rajković našao u podacima Ministarstva odbrane, kao i troškova plata, uvoza i proizvodnje oružja, uvoza municije i troškova izbeglica.

U svom radu koji bi naredne godine trebalo da bude objavljen kao knjiga, Rajković tvrdi da cilj rata nije bila brza i jeftina pobeda, već socijalni prevrat i stvaranje društvenog sloja koji je vlastima trebalo da omogući dugogodišnju vladavinu.

"Režim Franje Tuđmana je namerno netransparentno trošio i prikupljao novac jer su na raspolaganju imali i bolje i modernije modele prikupljanja novca", piše Rajković, ističući da do sada nijedna vlada nije jasno i tačno izvestila javnost o finansiranju rata i načinu trošenja para.

Tadašnji režim u Hrvatskoj odlučio je rat finansirati donacijama, uvozom oružja koji je samo bio paravan za privatno bogaćenje, hiperinflacijom, finansijskim inžinjeringom i netransparentnom prodajom imovine umesto da su prodavali obveznice građanima, investirali u ratnu proizvodnju, uveli porez na ekstraprofit i uveli umerenu inflaciju, navodi Rajković.

Posledice su bile da su se pojedinci obogatili na konvertiranju dinara u devize, paradržavni šverc nafte nije bio oporezovan, društveni i vojni stanovi su rasprodani, a građani su čak uplatili 770 miliona maraka u lance sreće koji su propali i za koje niko nikad nije odgovarao...

Da je takav način funkcionisanja države u 90-im naneo štetu i sadašnjoj vladi pokazuje činjenica da mora da plaća osam milijardi kuna godišnje (1,06 milijardi evra) za povlaštene, uglavnom veteranske penzije.

Zbog prevremenih penzionisanja u privatizaciji u ratnim godinama, ukupan trošak penzionog sistema iznosi 36 milijardi kuna (4,78 milijardi evra), pa se Hrvatska svake godine za njega zaduži 17 milijardi kuna (2,257 milijardi evra), naveo je Rajković, a prenosi "Nacional".

(Tanjug)




Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image