• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska glasala za ulazak u Evropsku uniju

Državno izborno povjerenstvo (DIP) Hrvatske saopštilo je da je dve trećine građana glasalo ZA ulazak u EU.

Nakon obrađenih 99 odsto glasačkih mesta rezultati govore da je 66,26% odsto izašlih građana glasalo za ulazak u EU, a protiv je glasalo 33,15 odsto.

Ukupna izlaznost na referendum bila je 43,64 odsto.

Slične rezultate ima i nevladina organizacija GONG koja je saopštila da je po njihovoj metodi 65 odsto izašlih na referendum glasalo za, a 34 protiv pristupanja Uniji.

Od 7 do 19 časova bilo je otvoreno 6.750 biračkih mesta u zemlji i u inostranstvu.

Premijer Hrvatske Zoran Milanović izjavio je da ga je iznenadio mali odziv birača.

"Kad ste na vlasti, makar i mesec dana, a održava se referendum, gledate to kao svoje dete. Ne osećam gorčinu, ali očekivao sam veći odziv", rekao je Milanović za Novu TV po zatvaranju birališta.

On je rekao da su ljudi "očito zamoreni" i da bi za sve bilo bolje da je odziv bio veći.

Milanović je, ipak, izrazio uverenje da će ishod današnjeg izjašnjavanja građana biti pozitivan.

Pravo glasa imalo je oko 4, 5 miliona državljana Hrvatske od kojih 412.000 u inostranstvu, između ostalog i u Ševeningenu. Najviše ih je u BiH, oko 260.000, a u Srbiji pravo glasa ima oko 35.000 državljana Hrvatske.

Samo 2,7 odsto hrvatskih državljana u Srbiji sa pravom glasa izašlo je na referendum.

Prema podacima sa sajta DIP, od 727 glasača koji su u Srbiji glasali na tri mesta, njih 695 podržalo je ulazak Hrvatske u EU, što je 95,6 odsto izašlih. Zabeležen je i jedan nevažeći listić.

U BiH u 19.00 časova zatvorena su sva 24 biračka mesta na kojima je glasalo tek nešto više od šest hiljada hrvatskih državljana sa prebivalištem u toj državi.

Koordinator za sprovođenje referenduma u BiH Marijana Mikulić rekla je federalnim medijima da je u Sarajevu na referendum izašlo 1.255 birača, u Mostaru oko 3.900, u Banjaluci 340 i u Tuzli oko 600 birača.

Zbog vremenske razlike prvi su juče na birališta izašli birači na Novom Zelandu.

Državljani Hrvatske odgovarali su na pitanje: Jeste li za ulazak Republike Hrvatske u Evropsku uniju zaokruživanjem odgovora "ZA" ili "PROTIV".

Za referendum nije bila predviđena referendumska tišina osim na biračkim mestima i u krugu od 50 metara od biračkog mesta.

Bolji život za decu, sigurnost i životni standard, samo su neki od razloga koji su građani Zagreba s kojima su razgovarali dopisnici Bete i Tanjuga naveli kao razloge zbog kojih su danas na referenedumu glasali za ulazak Hrvatske u Evropsku uniju.

"Glasala sam jer ćemo na neki način biti sigurniji, možemo da očekujemo da i dalje dobijamo novac iz evropskih fondova, a i lakše ćemo putovati", rekla je agenciji Beta Zagrepčanka Ljiljana H. (33).

Tomislav H. (37) ističe kako je glas "Za Evropsku uniju" glas za budućnost njegove dece, a s njim se slaže i 45-godišnji Hrvoje C.

Ne misle, međutim, svi tako.

Splićanka koja već godinama živi u Zagrebu Ivana J. (42) glasala je na refendumu protiv ulaska u Uniju.

"Smatram da EU ne treba da nam rešava probleme, već mi to moramo da radimo sami. Zašto bi nam oni određivali koliko ćemo maslina saditi", rekla je Ivana.

Ona dodaje da mladi iz Hrvatske ionako mogu da se školuju u zemljama EU.

Njena sugrađanka Tanja A. (45) misli da nije vreme za ulazak Hrvatske u Uniju.

"Svi samo pričaju o tome koliko ćemo novaca dobiti iz evropskih fondova, a niko ne kaže koliko novaca moramo da damo", kaže ona.

Mnogo je i onih koji nisu izašli na birališta, pa je tako Tomislav S. (33) rekao da mu je mnogo toga oko EU ostalo nejasno i da nije bio motivisan da glasa.

Da bi referendum bio uspešan, pristupanje EU treba da podrži više od 50 odsto građana izašlih na birališta, što prvi rezultati i potvrđuju.

DIP je prve nepotpune rezultate počela da objavljuje na svojim internet stranicama već u 20 časova, sat posle zatvaranja birališta, a prve nepotpune privremene rezultate objaviće u 22 časa.

Prvi rezultati pokazuju da će ishod referenduma biti pozitivan, pa će Hrvatska postati 28. članica EU 1. jula 2013. Prethodno tu odluku moraju da potvrde i sve države članice.

Na prvom referendumu 1991. Hrvatska je odlučila da se odvoji od tadašnje SFRJ i postane samostalna država.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image