• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slovenija strahuje od inflacije

Evropska komisija (EK) je protekle sedmice odobrila ulazak Slovenije u evrozonu 1. januara 2007. godine, tako da će to biti prva novopridošla zemlja u Evropskoj uniji (EU) koja će se priključiti monetarnom bloku 12 zemalja starih članica.

Evropska komisija (EK) je protekle sedmice odobrila ulazak Slovenije u evrozonu 1. januara 2007. godine, tako da će to biti prva novopridošla zemlja u Evropskoj uniji (EU) koja će se priključiti monetarnom bloku 12 zemalja starih članica.

Slovenija se veoma dobro uklopila u ekonomske parametre drugih zemalja članica evrozone i stoga ispunila neophodne uslove za uvodjenje evra, ocenila je EK. Medjutim, iz Brisela su Sloveniji poručili da mora da ubrza i privede kraju najznačajnije praktične pripreme za nesmetan prelazak na drugu valutu, pritom vodeći računa da izbegne neopravdan rast cena, prenele su agencije.

U Sloveniji se na svakom koraku vreć susrećete sa evrom, ali i sa blagom sumnjom ljudi da neće sve biti dobro kada ta zajednička evropska valuta dogodine "zaživi". Neki vlasnici prodavnica su već zaokružili cene pre nego što Slovenija zameni tolar evrom.

Slovenija, "majušna država, sa 2.00.000 stanovnika, pretvorila se u ekonomsku laboratoriju u kojoj su kreatori politike pokušali da izvuku pouke iz grešaka 12 sadašnjih članica zone evra", ocenio je "Internešenel herald tribjun".

List je podsetio da se, ubrzo pošto su iz upotrebe povučeni nemačka marka, francuski franak i italijanska lira, medju običnim Evropljanima javilo uverenje - koje, kako pokazuju ankete, još uvek postoji - da je evro izazvao veliki porast inflacije. Taj utisak je u suprotnosti sa ekonomskim pokazateljima, pošto su cene tek neznatno porasle, ali je on u velikoj meri uticao na ugled evra kao valute.

U Sloveniji se banke i firme pripremaju za prelazak na evro što će, kako se procenjuje, koštati izmedju 10 i 15 miliona evra. Centralna banka se sprema za distribuciju papirnih novčanica i kovanica (izradjenih u Finskoj) u decembru mesecu. Posle toga će u opticaj biti puštena i kovanica od jednog evra sa likom Primoža Trubara, pesnika iz 16. veka koji je prvi pisao na slovenačkom.
"Zasad je sve dobro", kaže Mitja Gašpari, guverner slovenačke centralne banke.

I pored povećanja cene nafte, stopa inflacije u Sloveniji je tokom ove godine iznosila 2,3 odsto, čime je ispunjen uslov da inflacija u zemlji kandidatu za ulazak u zonu evra ne sme da za više od 1,5 procentnih poena premašuje jednogodišnji prosek tri članice EU sa najboljim rezultatima u toj oblasti.

Okosnicu slovenačke strategije za sprečavanje inflacije čini zakon koji zahteva da cene budu izražene u tolarima i evrima od 1. marta ove do 1. jula naredne godine, što je daleko radikalniji pristup od onog koji je zauzelo sadašnjih 12 članica zone evra.

Najveća greška koja je napravljena prilikom zamene novca u sadašnjih 12 članica zone evra, sastojala se u tome što je akcenat stavljen na informisanje poslovnog sektora o evru, a umesto toga, trebalo je da vlasti utiču na obične gradjane da ih pretvore u pripravne potrošače koji bi mogli da kontrolišu rast cena.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image