• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO danas ćaska sa BiH, CG i Makedonijom

Šefovi diplomatija NATO-a danas će u Čikagu razmeniti mišljenja s kolegama iz BiH, Crne Gore i Makedonije, ali neće biti odluka o prijemu.

Ministri inostranih poslova te četiri zemlje će od NATO-a dobiti snažnu podršku da nastave sprovođenje reformi i uslova iz Akcionih planova za članstvo, dok će atlantski partneri potvrditi da NATO nastavlja politiku "otvorenih vrata" za nove članice, čim one ispune ispune nužne uslove.

Pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska pitanja Filip Gordon je uoči samita izjavio da "saveznici u Čikagu neće donosti odluke o proširivanju NATO-a, ali će poslati jasnu, povoljnu poruku zemljama kandidatima uz podršku njihovim težnjama".

Visoki funkcioner Stejt departmenta Filip Riker je, prema izveštaju vašingtonskog internet portala Diplonjuz, ocenio da bi "Crna Gora na samitu NATO-a mogla očekivati dobre vesti".

Riker je naglasio da je Crna Gora "nastavila valjane reforme otkako je nezavisna" i dodao da su "SAD spremne da joj budu partner u evropskim i evroatlantskim integracijama".

On je takođe pohvalio "pofesionalizam i predanost crnogorskih vojnika, kao i sveukupni doprinos te zemlje" misiji NATO-a i partnerskih zemalja u Avganistanu.

Potpredsednik Atlantskog saveta SAD Dejmon Vilson nedavno je ocenio da Crna Gora pre ulaska u NATO mora da reši pitanje dominacije "nekih država, a pre svega Rusije na svojoj teritoriji".

Za BiH i dalje ostaje važno pitanje rešavanja vojne imovine da bi počeo da se bitnije ostvaruje Akcioni plan za članstvo u NATO-u, potvrdili su izvori u Atlantskom savezu.

Političke stranke iz Republike Srpske smatraju da građani ovog entiteta na referendumu treba da se izjasne da li su za to da BiH postane članica NATO-a, navodeći da će vlasti ovog entitita svoj stav o pristupanju tom vojnom savezu temeljiti i na odnosu koji Srbija ima prema njemu.

Dalji napredak Makedonije ka članstvu u NATO-u i dalje je uslovljen dogovorom Skoplja i Grčke, članice NATO, o pitanju imena Makedonije.

Visoki funkcioner Stejt departmenta je u Spoljnopolitičkom odboru u američkom Senatu istakao da je "Makedonija ispunila ključna merila za članstvo u NATO-u i doprinela regionalnoj i globalnoj bezbednosti".

On je međutim dodao da je potrebno da se kroz pregovore u UN nađe rešenje za spor Atine i Skoplja oko imena Makedonije.

"SAD pomažu reforme u Crnoj Gori preko savetnika kojeg su uputile Ministarstvu odbrane", rekao je Gordon i naglasio da SAD "ohrabruju druge saveznike da pruže sličnu podršku u izgradnji kapaciteta" Crne Gore.

Gordon je ocenio da "nedavni sporazumi u Bosni i Hercegovini oko vojne imovine predstavljaju važan korak ka ispunjavanju uslova" za približavanje te zemlje članstvu u NATO-u.

"NATO ne sme štedeti napore da pomogne vladi Bosne u primeni tih odluka, što bi joj omogućilo da ove jeseni zaokruži prvi godišnji nacionalni program" za članstvo.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image