• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora slavi šest godina od otcepljenja

U Crnoj Gori danas se obeležava Dan nezavisnosti, u znak sećanja na referendum 2006. godine na kome je izabrala državnu samostalnost.

Povodom Dana nezavisnosti, 21. i 22. maj proglašeni su za neradne dane u Crnoj Gori.

Crnogorski premijer Igor Lukšić organizovao je u petak prijem na Cetinju, povodom Dana nezavisnosti, na kome je kazao da je ta država za šest godina nezavisnosti pokazala da može uspešno odgovoriti svim izazovima i da sigurno korača u evropsku budućnost.

Prema njegovim rečima, Crna Gora je za šest godina nakon sticanja nezavisnosti ostvarila značajne rezultate.

Osnažili smo dobrosusedske, regionalne, međunarodne veze Crne Gore, dali dodatan impuls regionalnim inicijativama, aktivan smo sudionik međunarodnih dešavanja kao članica Ujedinjenih nacija, Saveta Evrope, OEBS-a i odnedavno Svetske trgovinske organizacije, kazao je Lukšić.

Premijer je u rezultate ubrojao i viznu liberalizaciju, odnosno dobijanje status kandidata za članstvo u EU.

Na pragu smo početka pregovora sa EU i na korak od punopravnog članstva u NATO. Kredibilan smo regionalni i međunarodni partner. Prepoznati smo kao šampioni evropskih i evro-atlantskih integracija u našem region, naveo je Lukšić.

Ponovo nezavisna, posle kapitulacije 1916. godine i spornog "ujedinjenja" sa Srbijom pri ulasku u Kraljevinu Jugoslaviju (Podgorička skuština i Božićna pobuna 1919.) posle Prvog svetskog rata, Crna Gora je postala na referendumu ‚21. maja 2006. na kom je, prema zvaničnim rezultatima, samostalnost podržalo 230.661 građana ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom (u Državnoj zajednici Srbija i Crna Gora) bilo 185.002 ili 44,5 odsto.

Održavanju referenduma prethodili su pregovori predstavnika blokova za nezavisnost i zajedničku državu preko slovačkog diplomate i posrednika Evropske unije Miroslava Lajčaka.

U višemesečnim pregovorima najviše sporenja bilo je oko većine koja je potrebna da bi referendum uspeo, da bi, uz posredovanje EU, na kraju dogovoreno da je za uspeh referenduma bilo potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image