• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izbeglice Ban Ki Munu: Koja mirovna politika?

Koalicija udruženja izbeglica u Srbiji ne slaže se da je doprinos Hrvatske mirovnoj politici i stabilnosti značajan za čitav region i svet.

Koalicija je u današnjem saopštenju izrazila neslaganje sa izjavom generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki Munom da je doprinos Hrvatske mirovnoj politici i stabilnosti značajan za čitav region i svet i apelovala da Ban Ki Mun pozove sve zemlje regiona, kao i Prištinu da poštuju ljudska prava izbeglica i manjina.

Reagujući na posetu generalnog sekretara UN Hrvatskoj i susret sa hrvatskim predsednikom Ivom Josipovićem, u Koaliciji ističu da se u Hrvatskoj masovno i sistematski krše ljudska prava srpskih povratnika, kao i izbeglih i prognanih Srba.

Osnovni problem Hrvatske je diskriminacija Srba u zakonodavstvu i ponašanju državnih organa koja traje od završetka rata - punih 17 godina, navodi se u saopštenju.

Ova izbeglička koalicija ističe da je jedan od ključnih preduslova da neka država doprinosi unapređenju trajnog mira i stabilnosti dosledno poštovanje ljudskih prava svih svojih građana.

Koalicija udruženja izbeglica smatra da UN i međunarodna zajednica nisu ispunili što su od njih očekivali stanovnici zona pod zaštitom UN na području zapadne Slavonije, severne Dalmacije, Like, Korduna i Banije gde su hrvatske snage 1995. godine etnički očistile srpsko stanovništvo.

U saopštenju se podseća da UN i međunarodna zajednica nisu sprečile etničko čišćenje srpskog stanovnišva u zapadnokrajiškim opštinama uoči hrvatske operacije "Oluja".

Koalicija udruženja izbeglica apeluje da Ban Ki Mun pozove sve zemlje regiona, kao i vlasti samoproglašene države Kosovo, da u praksi, a ne samo deklarativno, poštuju ljudska prava izbeglih, prognanih i raseljenih lica i nacionalnih manjina.

"U suprotnom, nije realno očekivati da će među narodima doći do uspostavljanja poverenja i pomirenja kao preduslova jačanja mira i stabilnosti", navodi se u saopštenju.

U tom smislu, izbeglice apeluju da Ban Ki Mun podrži njihovu inicijativu da UN formiraju stručnu radnu grupu koja bi sačinila izveštaj o stvarnom stanju ljudskih prava u regionu zapadnog Balkana.

Ta grupa bi, u saradnji sa Savetom za ljudska prava UN, dala preporuke šta svaka država pojedinačno mora da učini u oblasti zaštite ljudskih prava ovih ranjivih grupa.

(Srna)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image