• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica razmene zarobljenika u Nemetinu

U Nemetinu kod Osijeka danas je obeležena 20. godišnjica razmene zarobljenika, kada je iz sabirnih centara SR Jugoslavije oslobođeno 714 hrvatskih zatvorenika.

Razmena je izvršena "po principu svi za sve", a tom prilikom je iz hrvatskih zatvora oslobođeno oko 240 Srba, najviše civila, zatim pripadnika Srpske vojske krajine i bivše JNA.

Ministar hrvatskih branilaca Predrag Matić, koji je kao ratni zarobljenik bio zatočen u centru Stajićevo kod Zrenjanina, izjavio je u obraćanju okupljenima u Nemetinu da se "u Srbiji još javlja otpor i neverica o postojanju logora, iako im to stalno dokazujemo".

U Hrvatskoj sabirne centre za ratne zarobljenike u Srbiji nazivaju "koncentracionim logorima", a svoje zatvore i zloglasne logore, poput Lore i Kerestinca, u kojima su Srbi bili izloženi i najgorem mučenju, nazivaju "konačišta za zarobljenike".

Na pitanje može li država pomoći da se "ubrzaju procesuiranja odgovornih za zlostavljanje zatvorenika u logorima u Srbiji i postavljanju spomen ploča na mestima tih logora", Matić je podsetio da su prošle godine u Hrvatskoj podignute optužnice protiv komandanta sabirnog centra Stajićevo, pukovnika Miroslava Živanovića i tadašnjeg šefa Kontraobaveštajne službe JNA Aleksandra Vasiljevića.

"Hrvatsko sudstvo je te predmete prosledilo Srbiji i očekuje pokretanje procesa, ali to nije dovoljno, jer to nisu mogla organizovati samo dva čoveka", rekao je Matić, tvrdeći da su "odgovorni JNA i političko vođstvo tadašnje krnje Jugoslavije".

Ministar je dodao da je "za logor Stajićevo kod Zrenjanina pre tri godine pripremljena spomen ploča, ali da bi se ona postavila sad će se morati ponovno razgovarati s novim predstavnicima vlasti u Srbiji".

Kod Nemetina je 14. avgusta 1992. godine obavljena najveća razmena zarobljenika.

Iz sabirnih cenatara Stajićevo, Begejci, Niš, Aleksinci i Sremska Mitrovica tada je oslobođeno 714 hrvatskih vojnika, dok je iz hrvatskih zatvora i logora pušteno oko 240 zatočenih Srba iz Osijeka, Gospića, Siska, Marinog sela, Pakračke poljane.

Na inicijativu "Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracionih logora" taj dan se u Hrvatskoj obeležava kao Dan sećanja na zatvorene i nestale.

(Tanjug, na fotografiji Predrag Matić, foto: Vlada RH)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image