„Ambasada se obratila Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova Hrvatske i zatražila zvaničan stav i komentar hrvatskih vlasti povodom izjave hrvatskog istoričara i katoličkog sveštenika Stjepana Razuma”, rekao je za „Politiku” ataše srpske Ambasade Dušan Vujović.

List navodi da je izjava Stjepana Razuma da u koncentracionom logoru Jasenovac nije bilo genocida i da je to „srpski mit“ izazvala burna reagovanja, unutar i van granica Hrvatske.

Predsednik zajednice austrijskih Jevreja Oskar Dojč oštro je osudio poricanje zločina i najavio korake protiv nastavka monstruozne prakse negiranja holokausta.

„Hrvatska nije jedina evropska država u kojoj je evidentan nastavak monstruozne prakse da se u skladu sa populističkim potrebama dovodi u pitanje postojanje najjezivijeg genocida u istoriji čovečanstva”, rekao je Dojč za „Politiku”.

Od izjave sveštenika Razuma ogradila se i Zagrebačka nadbiskupija, a šef za odnose sa javnošću Zvonko Franc naglasio je u telefonskom razgovoru za ovaj beogradski list da je svaki zločin, posebno genocid, za osudu i da Razum nije dao intervju kao sveštenik nadbiskupije, već kao istoričar.

„Zločini u Jasenovcu, kao i onaj u Ovčari, jesu za žaljenje”, rekao je Franc, ne komentarišući što je Razum načelnik Nadbiskupijskog (istorijskog) arhiva u Hrvatskom državnom arhivu i što je imenovan uz saglasnost nadbiskupa.

U bečkom Vizental institutu za studije holokausta, ističe se da je širom sveta u porastu broj „pokušaja kategorizacije holokausta” i da se ta procedura zasniva na pokušaju da se „parcijalnim faktima” ukaže da su patnje i broj žrtava preuveličani.

Tako se, navodi se u tekstu, nameće zaključak da je istina o holokaustu politički motivisani mit pobednika, saveznika u Drugom svetskom ratu.

Razum je u intervjuu zadarskom „Hrvatskom listu” rekao da su stradanja Srba, Jevreja, Roma i pripadnika drugih nacija i nacionalnosti preuveličana i da predstavljaju „srpskog mit”
(Srna)