• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BIH: Izbeglice, vratite se!

Nadležni iz BIH pozvali izbeglice koje sada žive u Srbiji da se prijave na konkurs za obnovu kuća.

Predstavnici nadležnih državnih organa i institucija za rešavanje problema izbeglica u BiH i Srbiji pozvali su danas u Novom Sadu izbegle na području Vojvodine i čitave Republike da se u što većem broju prijave za obnovu porušenih kuća i povratak u BiH.

U BiH je nedavno raspisan javni poziv za sve koji žele da se vrate iz izbeglištva, zbog rata 90-ih godina prošlog veka, da se prijave na konkurs u okviru projekta za koji je, na lanjskoj međunarodnoj donatorskoj konferenciji dobijeno oko 100 miliona evra.

Tim novcem trebalo bi da bude rešeno stambeno pitanje za 5.400 porodica, odnosno biće ravnomerno obezbeđeno po 1.800 stambenih jedinica za pripadnike sva tri naroda - Srbe, Hrvate i Bošnjake, rekao je sekretar u Ministarstvu za ljudska prava i izbeglice BiH Drago Kovač.

On je na konferenciji za novinare napomenuo da je to samo "deset odsto ukupnog problema", jer, kako je naveo, u BiH sada ima više od 50.500 zahteva za obnovu kuća i povratak na prethodna mesta življenja, najviše od raseljenih po BiH, ali i od onih izbeglih u Srbiju ili Hrvatsku.

Kovač je pozvao izbegle iz BiH na području Novog Sada i Vojvodine da, kako je to učinjeno i prethodnog dana u Beogradu za sve u Srbiji, da što pre podnesu prijave na taj poziv, napomenuvši da za to nije neophodno imati i formalno izbeglički status kao ni svu dokumentaciju, koja će se naknadno moći da dopuni.

"To je poslednja šansa da na kvalitetan način rešimo ovaj veliki regionalni problem", rekao je Kovač, napominjući da je za jednu stambenu jedinicu, u okviru tog projekta, planirano oko 25.000 evra.

Ministar za izbeglice RS Davor Čordaš je napomenuo da su u ostvarivanje tog projekta uključene Srbija, Hrvatska, Crna Gora i BiH i naglasio da je RS otvorena za sve one kojji žele da se vrate na njene prostore, kao i na prostore Federacije BiH.

Ističući da je ovaj program namenjen rešavanju ukupnog problema izbeglištva u regionu, pomoćnik ministra u Ministarstvu za ljudska prava i izbeglice BiH Mario Nenadić je rekao da je interesovanje veliko i dodao da niko ko želi da konkuriše niće imati administrativnih prepreka za to. On je napomenuo da će na osnovu tog projekta biti omogućeno trajno stambeno rešenje za povratničku porodicu i dodao da se u okviru tog programa ne rešava problem naplate štete, kao i da u njemu ne mogu učestvovati oni koji su na neki drugi način rešili stambeni problem.

Savetnik predsednika RS Miladin Dragičević je ocenio da je ovaj program praktično "poslednji voz" za organizovano rešavanje tog važnog izbegličkog pitanja i pozvao izbegle i izbeglička udruženja širom Srbije da se odazovu pozivu i podnesu prijave.

Konkurs je otvoren do 7. februara, ali kako su učesnici skupa rekli, najverovatnije će taj rok biti pomeren kako bi što veći broj ljudi mogao da podnese prijave za obnovu kuća i povratak u BiH.

Učestvujući u razgovoru, pomoćnik republičkog komesara za izbeglice Srbije Ivan Gerginov je istakao da su se predstavnici iz regiona morali mnogo pomučiti da bi od međunarodne zajednice obezbedili ta namenska sredstva.

Od ukupno oko 500 miliona evra vrednog međunarodnog projekta, koji traje oko pet godina, Srbiji pripada 332 miliona evra, što će, zajedno sa dodatnih 32 miliona evra od države, omogućiti stambeno rešenje za 16.700 najugroženijih porodica, odnosno oko 45.000 građana.

Gerginov je podsetio da je Srbija prihvatila 260.000 izbeglih iz BiH i napomenuo da sada u našoj zemlji ima 24.000 osoba u tom izbegličkom statusu, a "to što neko lice drži 20 godina izbeglički status ukazuje samo na činjenicu da neka svoja prava nije regulisalo u matičnoj državi".

Direktor pokrajinskog Fonda za pružanje pomoći izbjeglim, prognanim i raseljenim u Vojvodini Radomir Kukobat takođe je pozvao izbegle iz BiH, koji nisu rešili stambeno pitanje, da se jave na ovaj konkurs i napomenuo da formulare i sva precizna obaveštenja mogu da dobiju u opštinskim povereništvima za izbeglice.

(Tanjug Foto Guliver Getty)

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dejan

Bas cu da se vracam odakle su me proterali, kasno su se setili. Moj zivot je Novi Sad i tu nema povratka.

special image