• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi tuže američke konsultante zbog "Oluje"

Hiljade Krajišnika tuže kompaniju MPRI koja je običavala i naoružavala Hrvate tokom operacije "Oluja". Tražena odšteta 10 miliona dolara.

Robert Pavić, punomoćnik nekoliko stotina hiljada Krajišnika koji su tužili američku vojnu korporaciju MPRI zato što je naoružavala i obučavala Hrvate tokom "Oluje", izjavio je da je moguće dokazati da je ta akcija bila organizovani, sistematski i široko rasprostranjeni napad na civilno stanovništvo.

Prema Pavićevim riječima, ovo je trenutno jedan od najjačih procesa u Čikagu, ali svakako prvi u kome je privatna vojska izvedena pred sud.

"Čekamo da Vrhovni sud u Čikagu donese odluku. U tužbi, mi tvrdimo da su američki plaćnici učestvovali, pomagali i podržavali ratni zločin, koji je ujedno i zločin protiv čovečnosti i genocid", rekao je Pavić za "Večernje novosti".

Pavić, koji je američki advokat, rekao je da će poslije oslobađajuće presude Haškog tribunala protiv trojice hrvatskih oficira na čelu sa Antom Gotovinom, advokati tužbe morati da dokažu da se dogodio genocid.

Napominjući da presuda protiv Gotovine ne kaže da nije bilo ratnog zločina, već da nije bilo dovoljno dokaza da za to budu osuđeni oni kojima je suđeno, Pavić je istakao da „nema sumnje da je napad na civile bio zločin protiv čovječnosti“.

"Mi sada treba da dovedemo svedoke - mirovnjake iz Kanade, koji će potvrditi da je tokom `Oluje` otvarana vatra na nenaoružane civile", rekao je Pavić.

Robert Pavić branio je prvog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića kome je suđeno u Americi 1995. godine, a pred Haškim tribunalom branio je i Biljanu Plavšić, jedinu ženu optuženu pred tim sudom.

Krajišnici, okupljeni u dve organizacije "Žrtve genocida u Krajini" i "Srpski krajiški sabor" traže odštetu od deset miliona dolara.

(Srna Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image