Delegacije ministarstava poljoprivrede Srbije, Hrvatske, Makedonije, Rupublike Srpske i Federacije BIH su danas na sastanku u Beogradu istakli da se sa problemom povećane količine aflatoksina ne suočava samo region, već je to problem i širom Evrope i naglasili da je mleko koje se proizvodi na ovom području jedno od najkvalitetnijih u Evropi.

Srpski ministar poljoprivrede, Goran Knežević, rekao je da je na sastanku dogovoreno da se pojača kontrola stočne hrane i sirovog mleka, pooštri nivo higijenskih uslova u skladištima, unapredi međusobna komunikacija stručnih službi i da sastanci ovog tipa postanu uobičajena praksa.

Knežević je najavio da će sledeći sastanak ministarstava poljoprivrede iz regiona biti organizovan za mesec dana u Sarajevu.
On je napomenuo da je Hrvatska ponudila usluge svoje Nacionalne referentne laboratorije za kontrolu mleka i susednim zemljama, da bi im pomogla u kontrolisanju kvaliteta mleka.

Knežević je ukazao da će se i u narednim godinama javljati slični problemi zbog klimatskih promena i porasta temperatura, zbog čega je neophodna saradnja u regionu kako bi lakše izašli na kraj sa složenim situacijama.

Makedonski ministar poljoprivrede, Ljupčo Dimovski, rekao je da su u toj zemlji za sada zadovoljni kvalitetom srpskog mleka, napominjući da se petina mleka na tržištu Makedonije uvozi iz Srbije.

Ministar poljoprivrede Hrvatske, Tihomir Jakovina, istakao je da je mleko na rafovima u Hrvatskoj "odlično, zdravo mleko", dodajući da zemlje iz regiona proizvode jedno od najkvalitetnijih mleka u Evropi.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Mirko Šarović, naglasio je da se u BiH preduzimaju sve mere da se situacija drži pod kontrolom, dodajući da se ne plaše uvoza mleka iz Srbije.

Predstavnici vlada Hrvatske, Makedonije i BiH istakli su da njihove zemlje primenjuju evropske standarde u pogledu dozvoljene količine aflatoksina u mleku od 0,05 mikrograma po kilogramu i ne nameravaju da menjaju te propise.

Srpski ministar poljoprivrede istakao je da je prošlonedeljna odluka o povećanju dozvoljenog nivoa aflatoksina na 0,5 mikrograma po kilogramu mleka u Srbiji bila iznuđena mera, sa ciljem spasavanja malih farmera i onih koji se bave proizvodnjom mleka.

On je poručio da će za par dana Srbija takođe vratiti evropski standard u toj oblasti, istakavši da treba da budemo "evrorealisti", jer je prošle godine u Srbiji doneto 700 zakona od kojih je između 150 i 200 neprimenjivo.

Sastanku su prisustvovali i ministar poljoprivrede Republike Srpske, Miroslav Milovanović i predstavnici Ministarstva poljoprivrede Federacije BIH.

(Tanjug, foto: Tanjug/Nenad Milošević)