• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Crnoj Gori sve je na prodaju

Sve je na prodaju u najnovijoj zemlji sveta, koja se nada da, samostalna, može da postane medjunarodni poslovni centar poput Švajcarske ili meka za bogataše po ugledu na Monako, navodi se u tekstu "Asošiejtid presa" posvećenom Crnoj Gori.

Sve je na prodaju u najnovijoj zemlji sveta, koja se nada da, samostalna, može da postane medjunarodni poslovni centar poput Švajcarske ili meka za bogataše po ugledu na Monako, navodi se u tekstu "Asošiejtid presa" posvećenom Crnoj Gori.

Crnogorske vlasti smatraju da je strani kapital od suštinskog značaja za oporavak ekonomije koju su devedesetih godina pogodili ratovi i sankcije.

Strane investicije u Crnoj Gori uvećane su sa 175 miliona evra u 2001. godini, na 383 miliona lane, a investicije po stanovniku 2005. su dostigle 620 evra, čime se Crna Gora probila na treće mesto u Evropi, iza Estonije i Češke.

Od 2001. prodato je gotovo 80 odsto crnogorskog državnog kapitala, uglavnom strancima. Privatizovane su dve telekomunikacione kompanije, brodogradililište, jedna fabrika aluminijuma, jedina pivara, većina hotela, tržišta kapitala i kompanije za uvoz i distribuciju nafte, podseća AP.

Norveški "Telenor" je, primera radi, uložio više od 90 miliona evra za jednu od dve nekada državne telekomunikacione kompanije, a "Hipo Alpe Adria" grupa je potrošila 70 miliona evra za novu banku i lizing kompaniju.

Pravi "bum" tržišta nekretnina počeo je 2001. godine, kada su došli prvi kupci - Rusi, a za njima Britanci i Irci. Inostrane agencije za nekretnine 2004. i 2005. godine su investitorima nudile da na crnogorskoj obali kupe nekretnine koje odmah mogu iznajmiti.

Investitori su pretežno zainteresovani za obalu - sa plavim morem, šljunkovitim plažama i gustom borovom šumom, preneo je AP.

Crna Gora nudi brojne prednosti poput niskih poreza - porez na preduzeća iznosi devet odsto, a na lični dohodak izmedju 15 i 23 procenta. Pored toga, domaći i strani kupci imaju isti status. Preduzeća se mogu osnovati sa samo jednim evrom početnog kapitala, uz taksu od 10 evra, što je rezultiralo porastom broja registrovanihh preduzeća sa 8.000 iz 2001. na 30.000 ove godine, napominje američka agencija.

Neki krugovi nisu oduševljeni ovakvim razvojem situacije, piše AP, navodeći da ekonomista i lider glavne opozicione partije Nebojša Medojevič i drugi stručnjaci smatraju da će Crna Gora uskoro biti u vlasništvu ruskih tajkuna i engleskih i irskih veleposednika.

Crnogorski lideri, s druge strane, opovrgavaju da postoje nepravilnosti i ističu da prodaja imovine doprinosi stvaranju hiljada radnih mesta za Crnogorce jer privreda napreduje, a turizam je takodje izvor novog zaposlenja.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image